Ovaryen endometrioması olan IVF yapılan hastalarda serum ve folikül sıvısında GDF-9 ve BMP -15 parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of GDF-9 and BMP -15 parameters in serum and follicule fluid of ivf patients with ovarian endometrioma
  1. Tez No: 807690
  2. Yazar: AYTAN RASULZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Endometriozis, uterin kavite dışında endometrial dokunun (gland ve stromanın) bulunduğu kronik ve inflamatuar süreçlere yol açan bir hastalık olup, % 50-70 olasılıkla semptomatik olan hastalar başlıca kronik pelvik ağrı , dismenore , disparoni , infertilite gibi şikayetlerle başvurmaktadır. Bu hastalık östrojen bağımlı bir hastalık olup üreme çağındakı kadınların yaklaşık % 2 ila %10 oranında bulunurken infertil hastalarda % 50 oranında buluna bilir. Ovaryen endometrioma ise , intraovaryen hemorajiden kaynaklanan kalın , viskoz kahverengi sıvı içeren kist olup genel olarak ultrason ile tanı konulmakla beraber laparoskopi altın standart tanı yöntemi olarak bilinmektedir. Çalışmamızda değerlendirdiğimiz : GDF-9 ve BMP-15 oosit kaynaklı TGF-β süperailesi üyeleri olup, folikül gelişimi sürecinde önemli rol oynamaktadır. GDF-9 ve BMP-15, hücre büyümesi, farklılaşma ve apoptoz gibi biyolojik süreçleri etkileyerek normal folikül gelişimi ve ovulasyonda görev almaktadırlar. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi ve NovaArt Tüp Bebek Merkez'inde - IVF tedavisi görmüş olan 20-45 yaş arası toplam 116 hastayı kapsayan bu çalışmada, overyen endometriyoması olan infertil hastaların folikül sıvısı ve serum örneklerinde GDF-9 ve BMP-15 parametrelerinin kontrol grubu olarak erkek faktörü nedeniyle tedavi edilen infertil hastalarla karşılaştırılması ve bu parametrelerin oosit gelişimi ve gebelik sonuçları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, hastaların demografik özellikleri, laboratuvar değerleri, yumurta toplama günü alınan serum ve folikül sıvısındaki GDF-9 ve BMP-15 düzeyleri araştırılarak gruplar arasında AFS, oosit sayısı, M2 oosit sayısı, fertilizasyon oranı ve elde edilen gebelik sonuçları açısından karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, gruplar arasında gebelik durumu, biyokimyasal gebelik ve abortus açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Aynı zamanda antral folikül sayısı, oosit sayısı, M2 oosit sayısı, 2PN oosit sayısı, blast oranı, fertilizasyon oranı ve maturasyon oranı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.Çalışmada elde edilen verilere göre, endometriozisli hastalarla kontrol grubu arasında serum GDF-9 ve BMP-15 değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Çalışmada değerlendirmiş olduğumuz her ıkı faktörün granulosa hucrelerınden sentez edılen parakrın faktörler olması nedeniyle esas farklılığın folıkul sıvısı konsantrasyonlarında olması daha cok beklenilecek bir durum olmakla beraber elde ettiğimiz verilere göre Folikül sıvısı BMP-15 degerlerının endometrıozıs ve kontrol grubu arasında farklılık gosterırken, GDF-9 değerleri açısından endometrıozıs ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı gorulmustur. Literatur taramamız sonucuda da bu durumu endometrıozıste ıntraovaryen folikuler parakrın etkılesımlerde BMP-15'ın GDF-9 dan daha önemlı rolunun olduğu sonucuna varılmıştır. Endometrıozıslı hastalarda ıntrafıollikuler BMP-15 sevıyelerının yüksek olması granulosa hucrelerının endometrıozıs ıle ılıskılı olumsuz etkısı olabilecek dıger sıtokın ve veya parakrın duzenleyıcılerın etkısınden korunma mekanızması mı yoksa patolojik bır parakrın surecın sonucu mu olduğunu söylemek şimdilik mümkün görünmemektedir. BMP-15'ın ıntrafolıkuler onemlı olumlu etkılerının daha one cıkmıs olması olayın kompanzatuar bır süreç olduğu düşüncesine ağırlık kazandırmaktadır. Klinik olarak endometrıozıs olan hastalarda folıkuler gelısımın ve oosıt ıle embryo kalıtesının endometrıozıse bağlı olumsuz etkılenmedıgı bızım calısmamız ve oncekı lıteratur bılgılerınden anlaşılmaktadır. Bu klınık bulgularda BMP-15 ın endometrozıslı hastaların IVF surecınde FSH stımulasyonu sonrası folıkul sıvısı yüksek BMP-15 duzeylerının endometrıozısın oluşturdu ıntraovaryen ortamda olumsuz etkısının olmayacağı varsayımını desteklenmektedir. Sonuç olarak GDF-9 ve BMP-15'ın fertilite üzerine olan etkisini daha iyi anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a chronic and inflammatory condition characterized by the presence of endometrial tissue (gland and stroma) outside the uterine cavity. Approximately 50-70% of symptomatic patients present with complaints such as chronic pelvic pain, dysmenorrhea, dyspareunia, and infertility. This disease is estrogen-dependent and is found in approximately 2-10% of women of reproductive age, while it can be present in 50% of infertile patients. Ovarian endometrioma, on the other hand, is a cyst containing thick, viscous brown fluid resulting from intraovarian hemorrhage. It is generally diagnosed by ultrasound, but laparoscopy is considered the gold standard diagnostic method. In our study, we evaluated GDF-9 and BMP-15, which are members of the TGF-β superfamily originating from oocytes and play an important role in follicle development. GDF-9 and BMP-15 are involved in biological processes such as cell growth, differentiation, and apoptosis, and they play a role in normal follicle development and ovulation. This study included a total of 116 patients aged between 20 and 45 who underwent IVF treatment at the Gazi University Faculty of Medicine Assisted Reproductive Techniques Center and NovaArt IVF Center. The aim was to compare the levels of GDF-9 and BMP-15 in follicular fluid and serum samples of infertile patients with ovarian endometriomas with a control group of infertile patients treated for male factor infertility, and to determine the effects of these parameters on oocyte development and pregnancy outcomes. The patients' demographic characteristics, laboratory values, GDF-9 and BMP-15 levels in serum and follicular fluid obtained on the day of oocyte retrieval, and AFS, oocyte count, M2 oocyte count, fertilization rate, and pregnancy outcomes were compared between the groups. The evaluations revealed no statistically significant relationship between the groups in terms of pregnancy status, biochemical pregnancy, and miscarriage. Furthermore, there was no statistically significant difference between the two groups in terms of antral follicle count, oocyte count, M2 oocyte count, 2PN oocyte count, blastocyst rate, fertilization rate, and maturation rate. According to the data obtained in the study, there was no statistically significant difference in serum GDF-9 and BMP-15 levels between patients with endometriosis and the control group. Considering that both factors evaluated in the study are paracrine factors synthesized by granulosa cells, it would be expected that the main difference would be in follicular fluid concentrations. However, our results showed that while there was a difference in BMP-15 levels in follicular fluid between the endometriosis and control groups, there was no statistically significant difference in GDF-9 levels between the two groups. Based on the literature review, it was concluded that BMP-15 has a more significant role than GDF-9 in intraovarian follicular paracrine interactions in endometriosis. It is currently difficult to determine whether the high levels of intrafollicular BMP-15 in patients with endometriosis protect granulosa cells from the negative effects of other cytokines and/or paracrine regulators associated with endometriosis or if it is a result of a pathological paracrine process.The predominance of the beneficial effects of BMP-15 in the intrafollicular environment supports the idea that it is a compensatory process. Clinically, our study and previous literature suggest that follicular development and oocyte and embryo quality are not adversely affected by endometriosis. Our clinical findings support the assumption that high BMP-15 levels in follicular fluid of endometriosis patients after FSH stimulation during the IVF process do not have a negative effect on the intraovarian environment created by endometriosis. In conclusion, further research is needed to better understand the effects of GDF-9 and BMP-15 on fertility.