Obstrüktif uyku apne sendromunda beyin hacim değişikliklerinin Mr görüntüleme ile araştırılması
Evaluation of brain volume changes in obstructive sleep apnea syndrome (osas) by Mr imaging
- Tez No: 307353
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ağır obstrüktif uyku apne sendromlu (OUAS) hastalarda T1 ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile beyinde olası morfolojik değişikliklerin, sağlıklı grup ile kıyaslanarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada polisomnografi testinde, apne-hipopne indeksi (AHİ)>30 olan ağır OUAS'lı olgular ve AHI0.05).
Özet (Çeviri)
The aim was to evaluate potential morphologic changes in brain tissue of patients with severe OSAS in comparison with normal subjects by using T1-weighted Magnetic Resonance Imaging (MRI) technique.In this study severe OSAS subjects with Apnea-hipopnea Index (AHI) >30 and normal subjects with AHI0,05). There was statistically significant differance in Body Mass Index (BMI) as a demographic property and polysomnographic features like time elapsed below 90 % oxygen saturation (SaO2) (min), Epworth Sleepiness Scale-ESS, AHI, mean minimum SaO2 (%), mean O2 desaturation (%) and arousal index values between OSAS patients and control group (p>0,05).In conclusion there was no differance in bilateral cerebral and cerebellar gray and white matter segments, cerebrospinal fluid regions and whole brain volume between OSAS patients and control subjects. Findings of our study has shown that even it?s severe, no structural changes occur in the course of OSAS.