Baş dönmesi olan obstrüktif uyku apne sendromu hastalarında vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller testinin yanıtları ve gece hipoksisi arasındaki ilişki
The relationship between vestibular evoked potential response and nightly hypoxia in obstructive sleep apnea syndrome patients with dizziness
  1. Tez No: 839530
  2. Yazar: HATİCE BETÜL BAYAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE TANYERİ TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, baş dönmesi olan ağır OUAS hastalarına yapılan c-VEMP testi ile OUAS'ın beyin sapı bölgesine ve periferik vestibüler sistem üzerinde olası olumsuz etkilerini değerlendirmek ve hipoksinin potansiyel vestibulotoksik etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü prospektif çalışma olarak planlandı. Baş dönmesi tarifleyen 25 ağır OUAS, 25 kontrol grubu birey çalışmaya dahil edilerek her bir hastaya otolojik muayene, Baş Dönmesi Engellilik Anketi, Saf Ses Odyometrisi ve c-VEMP testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the possible negative effects of OSAS on the brainstem and peripheral vestibular system and to investigate the potential vestibulotoxic effect of hypoxia by c-VEMP testing in severe OSAS patients with dizziness. Material and Methods: Our study was planned as a randomized controlled prospective study. Twenty-five patients with severe OSAS and 25 controls who described dizziness were included in the study and each patient underwent otologic examination, Dizziness Handicap Inventory, Pure Tone Audiometry and c-VEMP test.