Yaygın değişken immünyetmezlikte oksidatif stres
Oxidative stress in common variable immunodeficiency
- Tez No: 307360
- Danışmanlar: PROF. DR. S.ŞEBNEM KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Normal hücresel dengede reaktif oksijen radikali oluşumunun artmasıve/veya antioksidan seviyelerinin azalması sonucu oluşacak değişiklikler oksidatif stres durumuna sebep olmaktadır. Bu durumun otoimmün hastalıklar, kronik inflamatuar hastalıklar ve immün regulasyon bozukluğunun görüldüğü hastalıklara neden olduğu ileri sürülmektedir.Yaygın Değişken İmmün Yetmezlik (YDİY) antikor üretim problemi vetekrarlayan enfeksiyonlarla karakterize; otoimmün , inflamatuvar ve immunoproliferatif komplikasyonların eşlik ettiği bir grup immünolojik bozukluktur.
Özet (Çeviri)
Alterations of the normal cellular balance , as a result of increase in reactive oxygen species and/or decrease in antioxidant defense , lead oxidative stress. This process ends up with autoimmune diseases, chronic inflammatory diseases and immune regulation defects.Common Variable Immunodeficiency (CVID) is an immune defect , characterized by defective antibody production and recurrent infections and may be complicated with autoimmune, inflammatory and immunoproliferative conditions.