Üretrotomi sonrası primer onarım yapılan tavşanlarda skar oluşumunu önlemek için Contractubex® (Allantoin, Heparin, Extractum Cepae) kullanımı
The use of Contractubex® (Allantoin, Heparin, Extractum Cepae) to prevent scar formation ın repaired area of rabbits performed on urethrotomy
  1. Tez No: 307362
  2. Yazar: KEMAL AĞENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erkek çocukların yaygın konjenital anomalilerinden olan hipospadias onarımından sonra, operasyon bölgesinde meydana gelen skar dokusu postoperatif komplikasyonların oluşumunda rol oynamaktadır. Komplikasyonların azaltılması için birçok cerrahi teknik ve malzeme kullanılmıştır. Bu çalışmada amaç; contractubex® (allantoin, heparin, extractum cepae [AHEC]) jel'in, üretrotomi sonrası onarılan bölgede, skar gelişimi üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmada; 45 adet Yeni Zellanda Beyaz cinsi erkek tavşan kullanılmıştır.Tavşanlar rastgele üç gruba ayrılmışlardır:Grup 1(K): Üretrotomi, primer onarım yapılan grup.Grup 2(A): Üretrotomi, primer onarım + 15 gün AHEC uyglanan grup.Grup 3(B): Üretrotomi, primer onarım + 30 gün AHEC uyglanan grup.Gruplardaki tavşanların üretrası, anjioketle (24 Fr) günde bir kez 30 gün kalibre edilmiştir. Kalibrasyonla birlikte, 2. gruptaki tavşanların üretrasına 15 gün, 3. gruptaki tavşanların üretrasına da 30 gün AHEC uygulanmıştır. Skar dokusu gelişimini değerlendirmek için; makroskopik ve histopatolojik değerlendirmeler yapılmıştır. AHEC uygulanan gruplarda; inflamasyon daha fazla olmasına rağmen, fibrozis daha az saptanmıştır. Sonuç olarak; AHEC uygulamasının operasyon sonrası skar dokusu gelişiminin azaltılmasında etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hypospadias is a common congenital anomaly in males. Scar tissue occurs after the hypospadias repair and causes most of the complications. Numbers of surgical techniques and materials were used for decrease complications. The aim of our study; the effect of contractubex® (allantoin, heparin, extractum cepae [AHEC]) after urethrotomy on scare development in repaired area. We used forty five male New Zealand white rabbits.The rabbits were divided into three equal groups:Group 1(K); Urethrothomy and primer repair sequentiallyGroup 2(A); Urethrothomy and primer repair sequentially +. AHEC apply for 15 daysGroup 3(B); Urethrothomy and primer repair sequentially + AHEC apply for 30 daysAll of rabbits urethras calibrate by angiocath (24 Fr) one times a day for thirty days. AHEC apply second group rabbits urethras for 15 days and 30 days for third group. We estimated scar tissue development macroscopic and histopathologically. At AHEC treated groups; fibrosis is less common although inflammation is more than non treated group. In conclusion, AHEC may be effective for reducing the scarring formation after the surgery.