Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERKP) uygulanacak olgularda gabapentinin postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effect of gabapentine on postoperative pain relief undergoing endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP)
- Tez No: 307430
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Sedo-analjezi ile endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERKP) planlanan olgularda, girişimden 2 saat önce uygulanan tek doz oral 800 mg gabapentinin girişim sonrası ağrı üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Bunun yanı sıra girişim öncesi anksiyete, girişim sırasındaki sedasyon ve ağrı kalitesi, bulantı-kusma ile hasta ve girişimci memnuniyeti üzerine etkilerini de değerlendirdik.Prospektif, plasebo kontrollü ve çift kör planlanan çalışmaya ASA I-II grubu, 18-65 yaş arası 60 olgu alındı. Olgular randomize olarak Grup Gabapentin (n=30, girişimden 2 saat önce 800 mg oral gabapentin verilenler) ve Grup Kontrol (n=30, girişimden 2 saat önce oral B vitamini tableti verilenler) ayrıldı. Girişim öncesi anksiyete skorları kaydedilerek monitörizasyon sonrası pron pozisyonda 0.03 mg/kg midazolam+1µg/kg fentanil iv uygulandı. Belli aralıklarla hemodinamik ve solunumsal parametreler (kalp atım hızı, kan basıncı, solunum sayısı, periferik oksijen saturasyonu), sedasyon ve ağrı skorları, girişim sırasında verilen toplam midazolam ve fentanil dozu, girişim sonrası ilk analjezik gereksinim zamanı, tüketilen diklofenak miktarı, bulantı-kusma, hasta ve girişimci memnuniyeti ile komplikasyonlar kaydedildi.Gabapentin grubunda girişim sonrası 0., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the effect of a single oral dose of 800 mg of gabapentin 2 hours before the procedure on post-procedure pain in patients undergoing ERCP with sedo-analgesia. Pre-procedure anxiety, sedation and pain quality during procedure, patient and practitioner satisfaction and nausea-vomiting during and post-procedure period were also evaluated.After Uludag University ethics committee approval a prospective, placebo-controlled, double-blind study was planned and ASA I-II, 18-65 years old 60 patients were enrolled. Patients were randomized in two groups; Group gabapentin (n =30, 800 mg oral gabapentin given 2 hours before) and Group Control (n=30, oral vitamine B tablet given 2 hours before). After recording pre-procedure anxiety scores, patients were monitorized and in prone position 0.03 mg/kg midazolam+1µg/kg fentanyl iv were given. Hemodynamic and respiratory parameters (hearth rate, blood pressure, respiration rate, periferal oxygen saturation), sedation and pain scores, total midazolam and fentanyl consumption, first analgesic request time and total diclofenac consumption after procedure, nausea-vomiting, and patient and practitionar satisfaction and complications were recorded.Mean pain scores at 0., 60. and 90.