Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERKP)'de indometazin ya da fentanil kullanımının kognitif ve psikomotor derlenmeye etkileri
The effects of indometazine or phentanyl use in endoscopic retrograde cologyopancreatography (ERCP) on cognitive and psychomotor compilation
- Tez No: 680452
 - Danışmanlar: PROF. DR. SİMAY KARADUMAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Anestezide opioid kullanımının getirdiği komplikasyonlar sıklıkla konuşulmaktadır. Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi (ERKP) işlemlerinde rutin opioid kullanımının yanında indometazin ile opioidsiz anestezi protokolünün etkisi son yıllarda tartışılmaktadır. Bu tez çalışmasında endoskopi bölümündeki ERKP operasyonunun opioidsiz anestezi protokolünün etkinliğini incelemeyi amaçladık. Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Endoskopi ünitesi işlem odasında prospektif olarak 18-60 yaş arasında 48 olgu üzerinde gerçekleştirildi. ERKP işleminin başlangıcında anestezi yöntemine göre hastalar randomize seçilerek gruplandırıldı. Grup I'de analjezi için olarak indometazin uygulandı. Grup II'de fentanil uygulandı. Ağrı skoru olarak verbal ağrı skorlaması (VAS) kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar ameliyat başlangıcından postoperatif 1. gün sonuna kadar takip edildi. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programıyla incelenerek raporlaştırıldı. Hastaların gruplarası cinsiyet dağılımları, ASA sınıfları değerleri arasında fark yoktu (p>0,050). Hastaların yaş aralığı Grup I'de 47,38 ve Grup II'de 43,17 olduğu görüldü. ERKP süreleri benzer aralıkta bulundu. Propofol işlem başlangıcında Grup I'de (66,04), Grup II'ye (57,25) göre daha fazlaydı ve istatistiksel olarak anlamlıydı. Mini Mental Test Puan dağılımı incelendiğinde preoperatif dönemde her iki grupta da aldıkları puan medyanının 28 olduğu görüldü Gruplararası fark yoktur (p>0,050). Postoperatif Aldrete skoru 9 olduğunda Standardize Mini Mental Test (SMMT) puanı Grup I'de 25,38 ile daha yüksekti ancak istatistiksel olarak anlamlılıkla desteklenmedi. İz sürme testi A ile B bölümlerinde preoperatif, postoperatif 1 ve postoperatif 2 için gruplararası farklılık yoktu (p>0,050). Vital bulgular incelendiğinde SKB, DKB (derlenme 30. Dk hariç), OAB (derlenme 30. Dk hariç), arteryel saturasyon KH ve solunum sayıları ile gruplararası anlamlı farklılık yoktu. Derlenme 30. Dk. DKB ve OAB'de normal değer aralığında olmasına rağmen Grup 1'de istatistiksel olarak anlamlı yükseklik vardı. Amilaz ve lipaz değerlerinde preop ve postop dönemlerdeki laboratuvar sonuçlarında gruplararası istatistiki farklılık bulunamadı. Sonuç olarak: ERKP işlemlerinde anestezi protokolleri arasında fentanil yerine indometazin kullanımının vital bulgularda, SMMT skorunda, iz sürme testinde bir üstünlüğünü görmedik. Hastanın Grup 1'de daha fazla ağrı çekmesi ve hasta memnuniyetinin bir miktar düşmesi fentanil kullanımının üstün yönleriydi. Serum amilaz ve lipaz enzim sonuçlarının postoperatif artışında gruplar arası istatistiki olarak anlamlı fark olmasa da fentanil verilen grupta amilaz ve lipaz değerlerinin işlem sonucunda yükselme eğiliminde olduğunu gözlemledik. Ancak bu yükselişin klinik olarak anlamlı olması için daha fazla hasta ile çalışmaların tekrarlanması gerektiğini düşünüyoruz. ERKP işlemlerinde, opioidsiz anestezinin kullanımının (indometazin) hasta konforu açısından ağrı oluşumunu engelleyecek dozda düzenlenlenerek teşvik edilmesinin veya indometazinin opioidli bir multimodal tedaviye entegre edilerek daha az opioid kullanımının sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu çalışmanın sonuçlarının daha belirgin olması açısından daha fazla çalışma ile yenilenmesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Complications of opioid use in anesthesia are frequently discussed. In addition to the routine use of opioids in endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) procedures, the effect of indomethacin and opioid-free anesthesia protocol has been discussed in recent years. In this study, we aimed to examine the effectiveness of the opioid-free anesthesia protocol of ERCP operation in the endoscopy department. This study was carried out prospectively on 48 patients between the ages of 18-60 in the endoscopy unit operating room at Pamukkale University Hospital. At the beginning of the ERCP procedure, patients were randomly selected and grouped according to the anesthesia method. Indomethacin was used for analgesia in group I. Fentanyl was given in group II. The verbal pain score (VAS) was used as the pain score. The patients included in the study were followed from the beginning of the surgery to the end of the postoperative day 1. Reporting the data obtained were analyzed using the SPSS 25 software. There was no difference between the gender distribution and ASA class values of the patients (p> 0.050). The age range of the patients was found to be 47.38 in Group I and 43.17 in Group II. ERCP durations were found in a similar range. It was higher in Group I (66.04) compared to Group II (57.25) and it was statistically significant. When Mini Mental Test Score distribution was examined, it was seen that the median of the points they got in both groups in the preoperative period was 28. There is no difference between groups (p> 0.050). When the postoperative Aldrete score was 9, the Standardized Mini Mental Test (SMMT) score was higher in Group I with 25.38, but it was not statistically significantly supported. There was no difference between the groups for preoperative, postoperative 1, and postoperative 2 in sections A and B of the trail making test (p> 0.050). When the vital signs were examined, there was no significant difference between the groups in SBP, DBP (excluding 30th minute recovery), AAP (excluding 30th minute recovery), arterial saturation, HR and respiratory numbers. Although recovery was within the normal range in SBP and AAP at the 30th minute, there was a statistically significant increase in Group 1. There was no statistical difference between the groups in the laboratory results in the preop and postop periods in amylase and lipase values. In conclusion: We did not see any superiority of using indomethacin instead of fentanyl among anesthesia protocols in ERCP procedures in vital signs, SMMT score, and tracing test. were that patients in Group I had more pain and a slight decrease in patient satisfaction, The superior aspects of fentanyl use in Group II. Although there was no statistically significant difference between the groups in the postoperative increase in serum amylase and lipase enzyme results, we observed that amylase and lipase values in the fentanyl group tended to increase as a result of the procedure. However, we think that studies with more patients should be repeated for this increase to be clinically significant. We think that in ERCP procedures, the use of opioid-free anesthesia (indomethacin) can be regulated at a dose that will prevent the occurrence of pain in terms of patient comfort, or that use can be achieved by integrating indomethacin into a multimodal treatment with. We recommend that this study be renewed with more studies in order to make the results more distinct.