Servet-i Fünun edebiyatında Türkçenin cümle yapısı
The Syntax of Turkish in Servet-i Funoun literature
- Tez No: 120666
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
223 ÖZET Türk Edebiyatının tarihî gelişimi içerisinde 1896-1901 yıllarında genç yazar ve şair kadrosundan oluşan Servet-i Fünûn Edebiyatı, kısa süreli de olsa varlığını belli etmiş ve sonraki yıllarda da pek çok yazarın bu kadrodan etkilenmesine sebep olmuştur. Servet-i Fünûn Edebiyatı yazarları eserlerini önce“Servet-i Fünûn”der gisinde günlük bir seri, daha sonra da kitap hâlinde yayınlamışlardır. Bu edebiyatın yazarları eserleri oluştururken gelişigüzel olmak yerine bir hayli özen içinde yazmışlardır. Şiirlerini tablo altına yerleştirerek ilgiyi çekmiş ler; roman, hikâye ve diğer mensur eserlerinde de kendilerinden önce eser veren yazar ve şairlerden farklı bir üslûp içerisine girmişlerdir. Bu üslûp tarzı veya tekniğinde arayışlar içinde iken Fransız Edebiyatından etkilenmişler; etkilenmelerini söz diziminde de ortaya koymuşlardır. Halit Ziya (Uşaklıgil) başta olmak üzere Mehmet Rauf, Cenab Şahabeddin, Ahmet Hikmet (Müftüoğlu), Hüseyin Cahit (Yalçın), Safvetî Ziya bu edebî dönemin mensur (düz yazı) eserlerini oluşturan yazarlar arasında yer alır. Bu çalışmada adı geçen yazarların seçkin roman, hikâye ve diğer düz yazı eserlerinden seçme cümleler alınmış ve bu cümleler yapısı bakımından incelenmiştir. Türk cümle yapısının o dönemden önceki özellikleri göz önüne alınarak değişik yönleri belirtilmiştir. Cümleyi oluşturan öğelerin oluşumları kelime gruplarına göre değerlen dirilmiş, cümle çeşitleri, Türkçenin sentaktik yapısında meydana getirdiği de ğişimler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
224 ABSTRACT Servet-i Funoun Literature, which is formed by young writers and poets in the years of 1896-1901 during the progress of Turkish literature, presented existence for a short time and in later years influenced many writers. The writers of Servet-i Funoun Literature published their works firstly as daily series in the magazine Servet-i Funoun, and later as books. The writers of this literature, while producing their works of art, wrote with great care rather than carelessness. They attracted attention by placing their poems under paintings; and in their prose work, novels and stories, they presented a different style from the previous writers and poets. In the search of this style and technique, they were influenced by French Literature, and reflected this influence in their choice of word order. In the group that produced the prose of this literary period, starting with Halit Ziya, Mehmet Rauf, Cenab Şahabeddin, Ahmet Hikmet, Hüseyin Cahit, Safvetî Ziya. In this research some sentences were chosen from the distinguished novels, stories and other prose of the writers mentioned above and these sentences are structurally analysed. Different aspects of these sentences are mentioned, considering the features of the Turkish sentence structure of the previous period. The formation of the elements of the sentence is analysed according to word groups; types of sentences, the changes in the Turkish syntax are presented. ^^ssSSSS"^