Finansal kiralama -Türkiye uygulaması-
- Tez No: 30745
- Danışmanlar: PROF.DR. R. METİN TÜRKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
1 ' ÖZET Bu çalışmada, ülkemizde 1985 yılından bu yana uygulanmakta olan, ancak tarihi oldukça eskilere dayana kiralama faaliyeti incelenmiştir, öncelikle kiralamanın kavram olarak tanımı verilmiş, ülkemüzde ve diğer ülkelerde rastlanan kiralama türlerine değinilmiştir. Kiralamanın, kiraya veren, kiracı ve ekonomi açısından diğer finansman. yöntemlerine göre ne gibi üstünlükler taşıdığı incelenmiştir. Kiralamanın diğer alternetif finansamn yöntemleriyle mukayesesi yapılarak örneklerle izah edilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde kiralamanın muhasebe uygulamasındaki eksiklikleri ve uluslararası alanda geçerli olan muhasebe standartları, kiralama türleri itibariyle incelenmiştir. Türkiye'deki yasal ortam ve bu yasalardan doğan sonuçlar incelenmeye çalışılmıştır, ülkemizde kiralamanın yoğunlaştığı alanlar ve sıklıkla uygulanan türleri belirtilmiştir. Son olarak ülkemizde yerleşik-bulunan kiralama şirketlerinin yapmış oldukları kiralama örnekleriyle pratik yönü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, leasing which is historically a very old method but is being applied in Turkey Only since 1985, has been studied. Fistly, leasing has been defined as a term, then its different applications in other- countries and Turkey has been examined. It has been examined in contrast with the other financing methods to see how it is superior or deficient in view of the lessor, lessee and economics. Leasing has also been analysed with several examples comparing with the other alternative financing methods. It has been examined taking into consideration of the deficiencies in the application of accounting in Turkey and the standart accounting in international field considering the kinds of leasing. Legality in Turkey and its consequences on leasing has been examined. Where exactly the leasing has been frequently used in Turkey and the frequently used kinds has been pointed out. Finally, some of the application of the well known leasing companies in Turkey has been given as example.