Şanlıurfa Barutçu Hanı koruma ve restorasyon önerisi
Conservation and restoration proposal for Sanliurfa ''Barutçu?? Khan
  1. Tez No: 307461
  2. Yazar: AYNUR YELİZ GÖGEBAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa'da Osmanlı dönemi ticaret yapısı olan Barutçu Hanı'nı konu etmektedir. Yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunun tespiti, bilimsel verilere dayalı restorasyon önerisinin hazırlanması ve yapının özgün haline uygun bir yeni işlev araştırması; çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Barutçu Hanı'nın günümüzdeki durumu incelenmiş, tarihi araştırma ve karşılaştırmalı çalışmalar yardımı ile özgün durumu araştırılarak restitüsyon projeleri hazırlanmıştır. Sonuçta edilen bilgilerin değerlendirilmesi ile uygun bir işlev belirlenerek bir restorasyon projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study bases on Barutçu Khan, one of the Ottoman trade buildings in Şanlıurfa. The aim of this study is the research for an appropriate function by analyzing the present condition of the restoration possibilities in the structure to conserve it for the future generations. The existing condition of Barutçu Khan was analyzed and its original condition investigated by comparative studies. Moreover, historical analysis and restitution project were prepared. As a result, an appropriate function was identified and hence, a restoration project was proposed.