Synthesis and characterization of carbohydrate containing polymers
Karbohidrat içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 307472
  2. Yazar: FEHMİ SALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde vinil grubu içeren ve polimerleşmeye uygun şekerlerin sentezi ve karakterizasyonları incelenmiştir. Birçok sentez izopropiliden korumalı şekerlerden yola çıkılarak serbest hidroksil grupları üzerinden yapılır. Daha sonra bu bileşikler esterleşme ya da eterleşme benzeri tepkimelerle polimerleşebilir, monomerlere dönüştürülür. Korumasız şekerlerde polimerize olabilir gruplara seçici reaksiyonlar sonucu enzimatik kataliz ile ulaşılabilinir. Alternatif olarak, birçok seçimli dönüşüm kimyasal yollarla da başarılır. Şekerin indirgeyici grubunda ya doğrudan ya da yarı-asetal dönüştürücülerle daha reaktif bir ara ürün elde edilir. Bir çok monomer radikalik yollarla polimerize olabilmektedir. Bunun sonucu olarak polimer iskeleti ile şeker parçaları arasında kimyasal olarak kararlı bir bağla yeni polimerler sentezlenebilir.Bu çalışmada şeker türevli polimerler serbest radikal polimerizasyon metoduyla sentezlenmiştir. Polimerlerin termal davrnışları TG ve DSC incelenmiştir. Molekül ağırlığı dağılımı GPC, yapı analizleri FT-IR ve NMR spektroskopisi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigated the synthesize and chracterizations of polymerizable vinyl sugars. Many such synthesize start from isopropylidene-protected sugars, which still have a free OH-group. These compounds are then converted to polymerizable monomers by esterification or etherification. Selective reactions at non-protected sugars, introducing polymerizable groups, can be reached by enzymatic catalysis. Alternatively, such selective transformations may be accomplished by chemical reaction at the reducing group of the sugar either directly or after transforming the half-acetal to a more reactive intermediate. Otherwise, results are described on the synthesis of vinyl sugars whose vinyl group is connected with the monosaccharide by a C-C bond. Such monomers can be polymerized by radical as well as by anionic initiation. In this case a chemically very stable connection is obtained in the resulting polymers between the sugar moiety and the polymer backbone.In this study, carbohydrate containing polymers were synthesized via free radical polymerization. Thermal behaviour of polymer derivatives were analysed via DSC and TG. Molecular weight dispersion of polymer derivatives were also analysed via GPC. Molecular structures were irradiated via FT-IR and NMR spectrophotometer.