İzmir ilinde Criocerinae, Galerucinae ve Cassidinae (Coleoptera: Chrysomelidae) altfamilyalarına ait türlerin tanınma, yayılış, konukçu ve önemleri üzerinde araştırmalar
Identification, distribution, host plants and importance of the species belongs to subfamilies of Criocerinae, Galerucinae and Cassidinae (Coleoptera: Chrysomelidae) in the province of Izmir
  1. Tez No: 307473
  2. Yazar: FİRDEVS ERSİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT TURANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, toplanmış olan türler Criocerinae 2 tür, Galerucinae 2 tür, Cassidinae 5 tür ve LEMT (Prof. Dr. Niyazi Lodos Müzesi)'de korunan Criocerinae 4, Galerucinae 1 ve Cassidinae 10 tür değerlendirilmiştir. Çalışmada Criocerinae'den Crioceris bicruciata (Sahlberg), Oulema melanopus (L.) Galerucinae'den Xanthogaleruca luteola Müller, Aulocophora (=Raphidopalpa) foveicollis (Lucas), Cassidinae'den Cassida inquinata Brullé, C. pusilla Waltl, C. rubiginosa Müller, C. seraphina Ménétries, Hypocassida subferruginae (Schrank) olmak üzere 9 tür toplanmıştır. Bu türlerden C. pusilla Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Galerucinae'den önemli bir kavun zararlısı A. foveicollis ve Cassidinae'den önemli bir enginar zararlısı olan C. rubiginosa türlerinin biyolojileri, popülasyon değişimi ve ekonomik önemleri konusunda ayrıntılı tarla ve laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. A. foveicollis türünün Çeşme kavunu üretim alanlarında popülasyon seyrinin özellikle ekonomik zarar seviyesine ulaştığı, zarar oranının ise % 27 ve % 73 arasında değiştiği bulunmuştur. C. rubiginosa türünün zararının ise ekonomik düzeye ulaşmadığı bu çalışma ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, the species belonging to the subfamilies of Criocerinae, Galerucinae and Cassidinae and their situations in terms of economical importance have been analysed in the province of Izmir. During the study, 6 species belonging to the Criocerinae subfamily, 3 species from Galerucinae subfamily, and 15 species from Cassidinae subfamily have been collected.The species evaluated in this study belonged to 3 subfamilies, 2 species from Criocerinae, 2 species from Galerucinae, 5 species from Cassidinae and also the species preserved at LEMT (The Museum of Prof. Dr. Niyazi Lodos), 4 species from Criocerinae, 1 species from Galerucinae and 10 species from Cassidinae. In the study 9 species collected from the subfamilies were Crioceris bicruciata (Sahlberg), Oulema melanopus (L.) from Criocerinae, Xanthogaleruca luteola Müller, Aulocophora (=Raphidopalpa) foveicollis (Lucas) from Galerucinae, and Cassida inquinata Brullé, C. pusilla Waltl, C. rubiginosa Müller, C. seraphina Ménétries, Hypocassida subferruginae (Schrank) from Cassidinae. Of this species, C. pusilla is a new record for Turkey. Detailed laboratory and field studies were carried out on the biology, population changes and economical importance of A. foveicollis, an important melon pest which belongs to the Galerucinae, and C. rubiginosa, an important artichoke pest which belongs to the Cassidinae subfamily. In the production areas of Çeşme melon, the population growth of A. foveicollis was found to have reached the economic threshold level, with a varying loss rate from 27 % to 73 %. It was confirmed with this study that the damage of C. rubiginosa did not reach economical level.