AB'ye giriş sürecinde tarıma dayalı sanayi ürünlerinde marka yaratma: Zeytinyağı örneği
Branding agricultural products in eu accession process: Olive oil case
- Tez No: 307471
- Danışmanlar: PROF. DR. M. METİN ARTUKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Ziraat, Advertising, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Gelişen teknoloji ve tüketici yapısındaki farklılaşmalar nedeniyle, günümüz pazarlarında kendine yer edinmeye ya da yerini korumaya çalışan firmalar için markalaşma önemli bir gereksinim halini almıştır. Bu çalışmada markalaşma konusunu tüm yönleriyle ele alınarak, tarıma dayalı sanayi ürünlerimde markalaşmanın önemini, tüm dünyada sağlıklı yaşam felsefesi ile bağdaşlaştırılan zeytinyağı örneği üzerinden incelenmiştir. Bu çerçevede, zeytinyağı sektöründeki firmaların markalaşma süreci, yapılan görüşmeler ışığında değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışmada ayrıca, markanın tüketicinin algı biçimi olduğu düşüncesinden yola çıkılarak, markalı ürün tercih eden tüketici profili ve marka eğilimleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışma ile hem yurt içi, hem de yurt dışı pazarlarda markalaşarak, yüksek katma değerli ürünler yaratmaya çalışan firmalar için bir yol haritası çizilmiştir. Bu kapsamda, firmaların markalaşma süreçlerinde gerek iç pazarda, gerekse dış pazarlarda hedef kitleyi doğru teşhis etmesi, tanıtım ve reklam çalışmalarını bu konsepte uygun olarak belirlemesi önerilmiştir.Anahtar sözcükler; Markalaşma, Zeytinyağı, Tüketici Davranışları, Ambalajlı Zeytinyağı İhracatı.
Özet (Çeviri)
Due to the fact of developing technologies and changes in consumer behaviours in recent years, branding became an essential point for maintaining business or edging into a market. This study fully undertook this subject with the olive oil case which is harmonized by health life philosophy and analysis the importance of branding in Ag-business industry. For this purpose, the branding process of companies in olive oil industry are assessed by interviews and proposals are done. In addition, the consumer profile who prefers branded products and their affinity has been tried to be analysed from the stand point of brand is a perception of consumers.This study drew a pathway for the companies which target branding at domestic and international markets by high added value products. As a result of this study, defining and targeting the right customer profile, presenting and advertising accurately is advised for the companies which are in branding process either in domestic or in international market.Keywords; Branding, Olive Oil, Consumer Behaviours, Importing Packed Olive Oil.