Bazı özel hayvansal liflerden elde edilen ipliklerden üretilen kumaşların özellikleri üzerine bir araştırma
An investigation on the properties of fabrics produced from yarns spun with some specialty animal fibers
- Tez No: 307475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Son dönemlerde müşteri beklentilerindeki değişimler, tekstil ürünlerinde aranılan özelliklerin de değişmesine neden olmuş, farklı özelliklere sahip, yeni malzemelerin kullanımı önem kazanmıştır. Sürdürülebilirliğe ve ekolojik ürünlere olan talebin artmasıyla, doğal malzemeler olmaları açısından özel hayvansal lifler giderek daha fazla rağbet görmeye başlamışlardır. Tamamen hayvansal ürünler olmaları sebebiyle ekolojik nitelik taşıyan, kaşmir, tiftik, alpaka, angora gibi özel hayvansal lifler diğer liflerde görülmeyen bir takım özellikleri ile, üretimlerinde kullanıldıkları tekstil ürünlerine farklı özellikler kazandırmaktadırlar. Bu nedenle, özel hayvansal lifler niş bir alan olarak görülen ?lüks giysi sektörü? içerisinde önemi her geçen gün artan ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimlerine olanak sağlayan bir alan haline gelmiştir.Bu çalışmada, farklı özel hayvansal lifler ve yün lifi kullanılarak, kısa elyaf iplikçiliği yöntemi ile iplikler elde edilmiş ve bu iplikler düz örgü kumaş yüzeyleri haline getirilmiştir. Çalışmada kullanılan hayvansal liflerin, bu liflerden üretilen ipliklerin ve örülen kumaşların arasındaki ilişki karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve hayvansal lif tipi ve iplik yapısındaki hayvansal lif oranının kumaş üzerindeki etkileri, istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, changes in customer expectations effected the requirements from the textile products and the demand for the materials with different characteristics become more important. Sustainability and the increase in the demand for ecological products increased the popularity of the natural materials. Specialty fibers, such as cashmere, mohair, alpaca and angora rabbit fiber are ecological, as being animal products and have distinguishing properties. They incorporate different characteristics to the fabric structure. Therefore, the area of special animal fibers is seen as a niche area of“luxury clothing industry”. Their significance is increasing and they provide to produce high added value products.Different specialty animal fibers and wool were spinned by short staple spinning system and the produced yarns were knitted in single jersey structure. The relationship between the fibers, yarns and fabrics were compared and the influence of fiber type and the blend ratio on the fabric properties were investigated in this study.