Anadolu'nun ostracoda (Crustacea) türlerinin dağılımlarına bazı ekolojik notlar ile katkılar
Contribution to the knowledge on the distribution of ostracoda (Crustacea) species of anatolia with some ecological notes
- Tez No: 307481
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU, YRD. DOÇ. DR. CEM AYGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Anadolu tatlısu ostrakod faunası dağılımlarına bazı ekolojik bilgilerle katkı vermek amacıyla 31 Ağustos 2010 ile 23 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Örnekleme yapılan istasyonlarda türler ve ortam şartları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve verilerin değerlendirmesi amacıyla her istasyonda pH, tuzluluk (?), çözünmüş oksijen (mg.l-1), oksijen doygunluğu (%), elektriksel iletkenlik (?S.cm-1) ve su sıcaklığı (ºC) gibi bazı fiziksel ve kimyasal veriler de saptanmıştır.Örnekleme sonucunda, toplam 47 istasyondan, 37 tatlısu ostrakod türü (Candona neglecta, Fabaeformiscandona fabaeformis, Pseudocandona eremita, P. albicans, Cypria ophthalmica, Ilyocypris gibba, I. monstrifica, I. bradyi, I. inermis, Cypris pubera, Eucypris virens, E. kerkyrensis, E. lilljeborgi, Koencypris ornata, Prionocypris zenkeri, Trajancypris serrata, T. clavata, Bradleystrandesia reticulata, Herpetocypris chevreuxi, H. helenae, H. intermedia, Psychrodromus olivaceus, P. fontinalis, Stenocypria fischeri, Stenocypris sp., Heterocypris incongruens, H. rotundata, H. barbara, H. salina, Hemicypris sp., Isocypris beauchampi, Cypridopsis vidua, C. elongata, Potamocypris variegate, P. unicaudata, P. smaragdina, P. villosa) bulunmuştur. Tespit edilen türlerden 3 tür E. kerkyrensis, C. elongata ve B. reticulata, Türkiye tatlısu ostrakoda faunası için yeni kayıttır. Bununla birlikte, Cypridoidae süperfamilyasından Hemicypris cinsi Türkiye'den ilk kez bildirilmektedir. Ayrıca, T. serrata, P. olivaceus ve I. inermis türlerinin eşeysel populasyonları Anadolu'dan ikinci kez bu çalışmada saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out from 31 August 2010 to 23 June 2011 to contribute on the knowledge of dispersal of Anatolian freshwater ostracoda?s species with some ecological information. To determine being correlation between environmental variables and ostracoda?s species, also to evaluate the data, physico chemical factors of stations, such as pH, Salinity (?), Disolved Oxygen (mg.l-1), Oxygen Saturation (%), Electrical Conductivity (?S.cm-1) and Water Temperature (oC) were measured during the sampling.At the result of this study 37 species of non-marine ostracoda (Candona neglecta, Fabaeformiscandona fabaeformis, Pseudocandona eremita, P. albicans, Cypria ophthalmica, Ilyocypris gibba, I. monstrifica, I. bradyi, I. inermis, Cypris pubera, Eucypris virens, E. kerkyrensis, E. lilljeborgi, Koencypris ornata, Prionocypris zenkeri, Trajancypris serrata, T. clavata, Bradleystrandesia reticulata, Herpetocypris chevreuxi, H. helenae, H. intermedia, Psychrodromus olivaceus, P. fontinalis, Stenocypria fischeri, Stenocypris sp., Heterocypris incongruens, H. rotundata, H. barbara, H. salina, Hemicypris sp., Isocypris beauchampi, Cypridopsis vidua, C. elongata, Potamocypris variegate, P. unicaudata, P. smaragdina, P. villosa) were found from 47 stations. Of these, three species E. kerkyrensis, C. elongata ve B. reticulata, were the newly recorded for the freshwater ostracod fauna of Turkey. Meanwhile, genus Hemicypris belonging to the superfamily Cypridoidae was added to the non-marine ostracoda of Turkey. In the current study, bisexual populations of T. serrata, P. olivaceus and I. inermis were also recorded for the second time from Anatolia.