Kanser hücrelerinin görüntülenmesine yönelik spesifik biyokonjugatların tasarımı, karakterizasyonu ve ın vıtro uygulamaları
Design, characterization of bioconjugates in cell imaging and their in vitro application
- Tez No: 307489
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada kuantum nanoparçacıklarının (QDs) poliamidoamin (PAMAM) dendrimerleri ile kontrol edilebilir ligand oranlarında faz-transfer reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. PAMAM moleküllerinin sahip olduğu eşsiz özellikler sayesinde elektrostatik ve yapısal açıdan kararlı, suda çözünür kuantum nanokompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen PAMAM modifiye QD nanokonjugatları (P/QDs) fluoresans ve UV-görünür bölge spektrumlarına, yüzeye bağlanan PAMAM sayısına göre, hidrodinamik boyutlarına ve kararlılıklarına göre karakterize edilmişlerdir. Konjugatların MCF-7 (meme), A-549 (akciğer) ve HEP-G2 (karaciğer) tümör hücrelerine gösterdikleri olası toksik etkileri MTT testi uygulanarak incelenmiştir. Elde edilen hücre viyabilite verilerine göre IC50 (% 50 inhibisyon konsantrasyonu), NOAEC (görünür bir etkinin bulunmadığı konsantrasyon değeri) ve TLC (total ölüm konsantrasyonu) değerleri hesaplanmıştır. Sonrasında konjugatlar HER2 spesifik antikor ile işaretlenerek model olarak seçilen MCF-7 hücrelerinin fluoresans görüntülenmesi yapıldı.Sonuç olarak antikor ile hedeflendirilen P/QDs konjugatları MCF-7 hücreleri tarafından reseptör-ligand etkileşimleri sonrasında endositotik yollarla hücre içerisine alınmıştır. Fluoresans mikroskobu görüntüleri göstermektedir ki tasarlanan PAMAM-modifiye QD nanoparçacıkları, fluoresans görüntüleme ve hedeflenmiş terapi alanında gelecek vaad eden QD temelli probların ve nano-cihazların geliştirilmesinde önemli bir yol gösterici niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Herein, phase-transfer reaction of quantum dots (QDs) with amine-terminated polyamidoamine (PAMAM) dendrimer with controllable ligand molar ratios was achieved. Unique properties of PAMAM allowed us to build up structurally and electrostatically stabilized water soluble QD complexes. Synthesized conjugates were characterized in terms of fluorescence and UV-vis profiles, hydrodynamic size, number of surface dendrimer groups, and stability. Cytotoxic effects of conjugates for MCF-7, A-549 and HEP-G2 cancer cells were assessed based on cell viability using MTT assay. Cytotoxicity results were expressed as no observable adverse effect concentration (NOAEC), 50% inhibitory concentration (IC50) and total lethal concentration (TLC) values (?M).Further, HER2 receptor-mediated targeting efficiency of antibody labeled P/QDs conjugates was evaluated by successful staining of MCF-7 cells with bioconjugates. Uniquely, effective cell internalization was achieved with well characterized antibody coupled P/QDs in contrast to antibody free P/QDs conjugates. Fluorescence microscopy images demonstrated that designed PAMAM-derivatized QDs nanoparticles feature great potential in the area of cellular imaging and targeted therapy.