Uzun yıllık ekim nöbetinde organik kavun (Cucumis melo L. Kırkağaç-637) performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of organic melon (Cucumis melo L. Kirkağaç-637) within a long-term crop rotation
- Tez No: 307490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Organik parselde uzun yıllık ekim nöbeti deseni oluşturulmasına yönelik planlanan bu çalışmada, ön bitki olarak yetiştirilen brokkoli, bakla, fiğ ve nadas (doğal vejetasyon) parsellerinde kompost çayı uygulamaları ile yapılan kavun üretimindeki verim ve kalite değişimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Deneme, E.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri üretim alanlarında 4 yıldan beri sürdürülen ?Organik Üretimde Ekim Nöbeti Uygulaması? alanında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bitkisel materyalini Kırkağaç-637 kavun, Monopoly (F1) brokkoli, Sevilla bakla çeşitleri ve adi fiğ oluşturmuştur. Bitki besleme işlemleri için organik sertifikalı ticari gübre kullanılmıştır. Çalışmada, ana ürün olan kavun bitkisinin verim ve kalite özellikleri ile ön bitki parsellerine göre üretim alanlarındaki yabancı ot populasyonu belirlenmiştir.Çalışmada kompost şerbeti uygulaması verim ve kalite artışında etkili bulunmuştur. Şerbet uygulanan parsellerde dekara en yüksek verim 3542 kg/da ile nadas (doğal vejetasyon) ve 3335 kg/da ile brokkoli parsellerinden elde edilmiştir. Ortalama meyve ağırlığı yine bu parsellerden sırasıyla 1731 g ve 1790 g olarak saptanmıştır. En yüksek brix değeri % 9,25 ile brokkoli parselinden, yine en yüksek yabancı ot populasyonu da nadas parselinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to test the effects of different pre-crops including broccoli (Brassica oleracea cv. italica), common vetch (Vicia sativa), faba bean (Vicia faba) and fallow (natural vegetation) with organic fertilizer compost tea applications on organic melon (Cucumis melo) yield and quality.The experiment conducted in ?Long term crop rotation on organic production? field at E. U., Faculty of Agriculture Department of Horticulture Production Field. The plant materials in the experiment are Kırkağaç-637 melon, Monopoly (F1) broccoli, Sevilla faba bean cultivars and common vetch. In the study yield and quality of the main crop organic melon and weed population on the production field were evaluated.Compost tea applications increased the yield and quality. The highest yield was obtained as 3542 kg/da with fallow (natural vegetation) and 3335 kg/da with broccoli subplots fertilized with compost tea. Average fruit weight was obtained in the same subplots fertilized with compost tea as 1731 g and 1790 g. The highest brix was obtained as 9,25 % with broccoli subplots fertilized with compost tea. Fallow (natural vegetation) subplots had the highest population of weed.