Aminoasit kaplı manyetik nanoparçacıkların sentezlenerek 99mTc(I)-trikarbonil koru ile işaretlenmesi ve biyolojik davranışlarının incelenmesi
Analysing biological behavior of radiolabeled with 99mTc(I)- tricarbonyl core aminoacid coated magnetic nanoparticles
- Tez No: 307498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Fe (II) ve Fe (III) katyonlarından oluşturulan manyetitin doğalaminoasitler olan L-alanin ve L-sistein ile ayrı ayrı kaplanarak sentezlenmesisağlanmıştır. L-alanin ve L-sistein kaplı manyetik nanoparçacıkların yapı vebüyüklük tayinleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile belirlenmiştir.Radyoişaretleme çalışması [99mTc(CO)3]+ koru ile gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan[99mTc(CO)3]+ korunun kalite kontrolü ince Tabaka Radyokromatografisi (TLRC)ile yapılmış ve sonucunda korun serum fizyolojikteki veriminin % 99.72 olduğusaptanmıştır. Yapılan serum stabilite çalışmalarında L-alanin ve L-sistein kaplıradyoişaretli manyetik nanoparçacıkların kararlılıklarını 4 saat boyuncasürdürdükleri gözlenmiştir. Hem L-alanin hem de L-sistein kaplı radyoişaretlimanyetik nanoparçacık radyofarmasötik potansiyelleri Wistar Albino sıçanlarüzerinde ayrı ayrı yapılan biyodağılım çalışmaları ile belirlenmiştir.Bu çalışmada edinilen bilgiler aminoasit kaplı radyoişaretli manyetiknanoparçacık gelişimine ve sağlık uygulamalarında görüntüleme radyofarmasötiğiolarak kullanımlarına katkısı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, biofunctionalization of Fe (II) and Fe (III) iron particles wereprovided with L-alanine and L- cysteine, which are the standard amino acids.Then structure and size determinations of L-alanine and L-cysteine-coatedmagnetic nanoparticles were performed by using a Scanning Electron Microscope(SEM). The radiolabeling study was carried out through direct labeling work with[99mTc(CO)3]+ core. The quality control of [99mTc(CO)3]+ core were made viaThin Layer Radio Chromatography (TLRC) and the yield of the core in the salinesolution was determined as % 99.72. In the serum stability studies it was observedthat L-alanine and L-cysteine coated radiolabeled magnetic nano particles kept itsstability for 4 hours. Biodistribution studies were performed on Wistar Albino ratsto determine radiopharmaceutical potential of L-alanine and L-cysteine coatedradiolabeled magnetic nano particles.It is thought that the gained data from this study will make contribution todevelopment and usage as a imaging agent in the medical applications of aminoacid coated radiolabeled magnetic nanoparticles complexes.