Standart maliyet yönetimi ve bir firma üzerinde uygulanması
- Tez No: 30750
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin varlklannı sürdürebilmeleri için verimli ve kiri bir şekilde çalşmalan gereklidir. Ülkemizde ekonominin gittikçe büyümesi, turnaların irileşmesi ve dünyanın ortak bir pazar doğru yönelmesi işletmelerin verimli ve kâri çalışmasını zorunlu kılmaktadır. İşte bu noktada, işletmelerin faaliyetlerini verimli bir şekilde sürdünuedifini ölçmek ve değerlendirmek için etkili bir ölçü birimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla kullanılacak ölçü birittüerinin en önemlilerinden biri standart maliyet yöntemidir. Tezimin amacı, bu yöntemi tanıtmak ve bir imalat işletmesinde bu yöntemin uygulamasının nasıl olacağını göstererek yöntemin pratiğe geçirilmesini sağlamaktır. Bu amaçla, X Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin üç aylk dönem itibariyle standartları tespit edilmiş, sapmalar hesaplanmış ve tekdüzen muhasebe yöntemine göre muhasebeleştirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our day?, firms have to operate in a productive and profitable way in order to maintain their existence. In Türkiye, they are forced to be productive and profitable by the development of Turkish economy, the growth of firms scale and the direction of the world Economy) toward a common market. Therefore a unit of measurement is needed to measure and evaluate effectively. One of the most important measurements to be used for this purpose is standard costing method. The purpose of the thesis is to introduce the method and to make it practical by showing how it can be used in a manufacturing firm. For this purpose, the three month standards in X Ticaret ve Sanayi Â.Ş were determined the '??.arianoes were calculated and the standards and variances were journalised in accordance to uniform accounting system.