Organik silajlık mısır bitkisi (Zea mays L.)' nin metabolik özellikleri ve büyüme parametreleri üzerine gübre olarak Chlorella vulgaris kullanımının etkileri
The effect of Chlorella vulgaris as organic fertilizer on metabolic properties and growth parameters of organic silage (Zea mays L.) plant
  1. Tez No: 307506
  2. Yazar: SUHA KÜRŞAT ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN, PROF. DR. ŞEVKET GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, 2010 ve 2011 yıllarında Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Toprak ve Su Kaynakları yerleşkesinde bulunan serada tamamen şansa bağlı deneme planına göre üç tekerrür olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Denemede materyal olarak üç farklı lokaliteden temin edilen toprak örnekleri, SZE- TC 513 mısır çeşidi ve C. vulgaris (Chlorophyceaea) alg türü kullanılmıştır.Araştırmada Chlorella vulgaris (Chlorophyceaea)' in üretiminde besi ortamı olarak sığır gübresinin kullanılabilirliği, mıısr bitkisinin çıkış süresi, tepe püskülü çıkarma süresi, silaj için olum süresi, bitki başına yaprak sayısı, bitki boyu, bitkide yaş yaprak ağırlığı, bitkide yaprak boyu, gövde yaş ağırlığı, gövde çapı, gövde kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, kök uzunluğu, gövde / kök oranı, yaprak eni ve besin içeriği (ham protein, kuru madde, lipit, ham selüloz, ham kül, nem) incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibidir; lokalite topraklarının bazı fiziksel-kimyasal analizleri yapılmış ve kumlu killi tın (Kum % 49,44, Silt % 24, Kil % 26,56) ve çok tuzlu (% 5,96) toprak sınıfında oldukları bulunmuştur. Üç farklı lokalite toprak yüzeyindeki (0-2cm) alg türlerinin kommunitesi üzerinde çalışılmış ve Cyanophyta (Anabeana sp. Oscillatoria sp. Nostoc sp.) Chlorophyta (Ulothrix sp., Spirogyra sp) grubuna mensup alg türlerinin bulunduğu belirlenmiştir.Besi ortamı olarak kullanılan sığır gübresi solüsyonunun bakteri miktarı başlangıçta yüksek iken C.vulgaris alg solusyonu bakteri miktarında ortalama % 50 oranında azalış olduğu belirlenmiştir. Sulama suyu örneklerinin C2S1 sınıfında olduğu belirlenmiştir.Çalışma sonucunda C. vulgaris alg solüsyonunun silajlık mısır (Zea mays L.) bitkisinin verim ve makro-mikro besin içeriği üzerine etkisi kontrol grubu uygulamaları ile mukayese edildiğinde incelenen özellikler bakımından önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was established and carried out Eastern Anatolia Agricultural Research Institute Soil and Water Campus in the greenhouse according to a randomized complete with three replication, in 2010 and 2011 years. In this research used as the experiment material soil samples obtained from three different locations, SZE- TC 513 varieties of corn and C. vulgaris algae.In this study was investigated possibility to use as a medium cattle manure in the production of Chlorella vulgaris algae, emergence time, days to taselling, days to maturity for silage, leaf number per plant, plant height, fresh leaf weight per plant, leaf size per plant, fresh stem weight per plant, stem-thickness, dry stem weight per plant, fresh root weight, dry root weight, root height, stem/ root ratio in gren matter, leaf areas per plant and nutrient content (crude protein content, dry matter content, crude fat content, crude ash, crude cellulose, moisture content).The results of the survey are as follows; Some of the physical and chemical properties of locations soils were analysed and found to be in class Sandy Clay Loam (sand 49.44%, Silt 24%, clay 26.56%) and class very salty (5.96%).The Comminites of topsoil algae (0-2cm) in three different locations were studied. In all, Cyanophyta (Anabeana sp. Oscillatoria sp. Nostoc sp.) Chlorophyta (Ulothrix sp., Spirogyra sp) taxa were determined.While cattle manure is used as a medium solution was higher amount of bacteria at the initially, the amount of bacteria in the C.vulgaris solution was determined that an average decrease of 50%.Irrigation water samples were analysed to determine and it was evaluated that all of the water samples found class C2S1.In conclusion C. vulgaris algae solution, on the yield and macro-micro nutrient content of maize (Zea mays L.) plant were significant differencens among examined parameters when compared with the control group practices.