Kız meslek ve endüstri meslek liselerinde kültür dersi ve meslek dersi öğretmenleri arasındaki iletişim
- Tez No: 30756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AÇIKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı kız meslek ve endüstri meslek lisele rindeki kültür dersi ve meslek dersi öğretmenlerinin iletişimi nasıl algıladıkları, bu algılar arasında fark olup olmadığını ortaya koy maktır. Araştırmada şu sorulara cevap aranmıştır: 1) Kız meslek liselerindeki kültür ve meslek dersi öğretmenleri aralarındaki iletişimi nasıl algılıyorlar? 2) Endüstri meslek liselerindeki kültür ve meslek dersi öğretmenleri aralarındaki iletişimi nasıl algılıyorlar? 3) Kız meslek liselerindeki kültür dersi ve meslek dersi öğretmenlerinin iletişim algıları farklı mıdır? 4) Endüstri meslek liselerindeki kültür dersi ve meslek dersi öğretmenlerinin iletişim algıları farklı mıdır? * Araştırmanın evrenini Ankara ili sınırları içindeki kız meslek ve endüstri meslek liseleri oluşmaktadır. Araştırmada bilgi toplamak amacıyla kültür dersi ve meslek dersi öğretmenleri için iki ayrı anket geliştirilmiştir. Bu anketler de 20 soru her iki grup içinde ortaktır. Verilerin çözümünde fre kans, yüzde ve ki-kare teknikleri kullanılmıştır. Kız meslek ve endüstri meslek liselerinde kültür dersi ve mes lek dersi öğretmenleri genellikle aynı konuları iletişim engeli ola rak görmüşlerdir. Kız meslek liselerinde velilerin meslek derslerine daha fazla önem vermelerinin iletişim engeli olduğunu, cinsiyetI I I faktörünün iletişim engeli olduğunu, maddi imkanların farklılığının sorunlar yarattığı konularında görüş ayrılığı göstermişlerdir. Endüstri meslek liselerinde de genellikle aynı konuları iletişim engeli olarak gördükleri fakat sosyal faaliyetlerin azlığının iletişim engeli olduğunu, ders yükünün fazlalığını iletişimi güçleştirdiğini, maddi imkanların farklılığının sorunlar yarattığı konularında görüş ayrılığı göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to determine in which way the teachers of cultural and profession courses in the profession high schools for girls and industrial profession high schools perceive the concept of communication, and whether there are differences between these perceptions. These questions were tried to be responded during the research: 1) In which way the teachers of cultural and profession courses in the profession high schools for girls perceive the communication among themselves? 2) In which way the teachers of cultural and profession courses in the industrial profession perceive the communication among themselves? 3) Are the communication perceptions of the teachers of cultural and profession courses in profession high schools for girls different? 4) Are the communication perceptions of th.e teachers of cultural and profession courses in industrial profession high schools different? The area of the research contains the profession high schools for girls and industrial profession high schools within the limits of province Ankara. In the research, to collect information there developed two distinct questionnaires for teachers of cultural and professioncourses. Within these questionnaires, 20 questions are common for both groups. For the analyze of the data, frequency, percentages and ki-square were used. The teachers of cultural and profession courses of the profession high schools for girls and industrial profession high schools have generally found the same subjects to be communicational obstacles. They argued on the statements that the parents (guardians) of the students in profession high schools for girls used to give more importance to the profession courses, which caused some communicational obstacles to occur, the sex factor was an obstacle of communication, and the differences of the materialistic potentials caused some problems. It was found that the teachers of the industrial profession high schools also found the same subjects to be communicational obstacles; but they argued on the statements that the insufficiency of the social activities were communicational obstacles, the high quantity of course tasks created difficulties in the communication, and the differences of the materialistic potentials caused some problems.