Anormal etkileşmeler ile dördüncü aile t' kuarkların üretiminin lineer hızlandırıcılarda incelenmesi
Analysis of fourth family t' quarks with anomalous interactions at lineer colliders
  1. Tez No: 307587
  2. Yazar: FATMA USTABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, dördüncü aile t' kuarkların gelecek lineer çarpıştırıcılarında, baskın olan Standart Model bozunma modu göz önüne alınarak anormal etkileşmeler ile tek üretimi incelenmiştir. Anormal etkileşmeler ile üretilen dördüncü aile t' kuarkların 300-800 GeV kütle aralığında sinyal ve fon tesir kesitleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, dördüncü aile kuarkların gözlenebilir mümkün kütle değerleri tartışıldı. Ayrıca, 3? gözlenebilirlik limitinde t' kuarkların gözlenebilmesi için anormal bağlanma değerlerinin limitleri ve gelecek çarpıştırıcılarında ulaşılabilir ışınlık değerleri tartışıldı. Hesaplamalar elektron pozitron lineer çarpıştırıcısı olarak tasarlanan Uluslararası Lineer Çarpıştırıcı (ILC) ve Kompakt Lineer Çarpıştırıcı (CLIC) parametreleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the anomalous single production of fourth family t' quarks within the Standard Model decay mode at future linear colliders. We calculate the signal and background cross sections in the mass range 300?800 GeV. We discuss possible observable mass values of fourth family t' quarks by using these calculations. We also discuss the limits of and qZ (q = u, c) anomalous couplings as well as values of attainable integrated luminosity for 3? observation limit. In our calculations, we use the parameters of the International Linear Collider (ILC) and Compact Linear Collider (CLIC) which are designed as electron and positron linear colliders.