Sıçanlarda kollajen ile oluşturulan artrit modelinde karanfil, defne, kantaron ve zencefil yağları karışımı ile diklofenak sodyum içeren jelin anti-inflamatuar etkinliğinin karşılaştırılması
To compare the anti-inflammatory effects of the gel included diclofenac sodium and mixture of zingiber officinale, hyperricum perforatum, eugenia caryophyllata and laurus nobilis oil in collgen-induced arthritis model in rats
- Tez No: 307586
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ERCAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kontrol grubuna; 0. günde ve kuyruk etrafındaki 5-6 yere, intradermal tek doz 300 µL salin verildi. Komplet Freund adjuvant grubuna; 0. günde ve kuyruk etrafındaki 5-6 yere, tek doz 300 µL intradermal CFA + Asetik asit verildi. Artrit grubuna; 0. günde ve kuyruk etrafındaki 5-6 yere, tek doz intradermal kollajen Tip II'nin CFA emülsiyonu verildi. Diklofenak jel grubuna; 0. günde ve kuyruk etrafındaki 5-6 yere, tek doz intradermal kollajen tip II'nin CFA emülsiyonu verildi ve 14. günden sonra eklemlere, 5 gün 2x1 Diklofenak jel uygulandı. Bitkisel krem grubuna; 0. Günde ve kuyruk etrafındaki 5-6 yere, tek doz intradermal kollajen Tip II'nin CFA emülsiyonu verildi ve 14. günden sonra eklemlere, 5 gün 2x1 Bitkisel krem uygulandı. Deney sonunda hayvanların kalbinden, ponksiyon ile kan alındı. Bu kandan elde edilen serumda, ELISA yöntemi ile IL-1ß, IL-6, TNF-?, COX-1, COX-2, hsCRP düzeyleri ölçülerek istatistiksel olarak değerlendirildi.Çalışmamızda Artrit grubunda kontrol grubuna göre hsCRP düzeyleri anlamlı olarak yüksekti. Artrit grubu ile Artrit + Bitkisel krem grubu karşılaştırılığında hsCRP düzeyleri düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu.Kollajen ile oluşturduğumuz artrit modelinde Kontrol grubuna göre Artrit grubunda ve Freund adjuvant grubunda IL-6 düzeyi belirgin artış gösterdi. Yine çalışmamızda Artrit grubuna göre Artrit + Diklofenak grubunda IL-6 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı belirgin düşüş gösterdi. Artrit grubu ile Artrit + Bitkisel krem grubu karşılaştırıldığında bitkisel krem grubunda IL-6 düzeyleri oldukça düşük olduğunu bulduk.Artrit grubunda 10 sıçanın 6'sında kollajen ile artrit oluşturuldu fakat istatiksel olarak TNF-? ve İL-1ß düzeyleri arasında hiçbir grupta istatiksel olarak anlamlı bir farka rastlamadık.Diklofenakın hem COX-1 hem de COX-2'yi artrit yapılan sıçanlarda düşürdüğünü gördük. COX-1 ve COX-2 seviyelerine bakıldığında Bitkisel krem grubu COX-2 seviyesini düşürme konusunda diklofenak grubundan daha etkin bulduk.
Özet (Çeviri)
On day 0, the Control group was administered a single dose of saline, 300 µL intradermally to 5-6 separate sites around the tail. The Complete Freund?s Adjuvant (CFA) group received a single dose of CFA + acetic acid, 300 µL intradermally to 5-6 separate sites around the tail, on day 0. The Arthritis group received a single dose of collagen Type II emulsion in CFA intradermally to 5-6 separate sites around the tail on day 0. The Diclofenac Gel group was given, on day 0, a single dose of collagen Type II emulsion in CFA injected intradermally to 5-6 separate sites around the tail and, starting on day 14 and for five consecutive days, local applications of diclofenac gel b.i.d. The Vegetal Cream group was given, on day 0, a single dose of collagen Type II emulsion in CFA injected intradermally to 5-6 separate sites around the tail and, starting on day 14 and for five consecutive days, local application of vegetal cream b.i.d. Blood was collected from all animals at the end of the experiment by cardiac puncture. IL-1ß, IL-6, TNF-?, COX-1, COX-2 and hsCRP levels were measured by an ELISA method in the serum obtained from the blood sample and evaluated statistically.When comparing the CFA group to the Vegetal Cream group, CRP level was found to be significantly more elevated (p=0.013) in the latter. As for the comparison between the Arthritis and Diclofenac Gel groups, it showed significantly higher concentrations of IL-6 (p=0.0001) and COX-1 (p=0.019) in the arthritis group. The IL-6 level was significantly higher in the Arthritis group than the Vegetal Cream group (p=0.0001). No statistically significant differences were shown between the Diclofenac Gel and Vegetal Cream groups.A search of published literature failed to yield studies comparable to ours. We could not established a particular anti-inflammatory effect of the vegetal cream. Different studies, however, have shown an anti-inflammatory and analgesic effect of the substances making up the vegetal mixture used in our study. An interaction of the mixture affecting the cutaneous absorption of ech other, or insufficient dosage, may have played a role in the results obtained by our study. Therefore we consıder that studies using different various models and various doses are required.