Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarına bakım verenlerin yük, depresyon ve anksiyete düzeylerinin sosyodemografik özellikler ve hastalık şiddeti yönünden karşılaştırılması
A comparative study of burden, depression and anxiety level in the caregivers of the schizophrenia and bipolar disorder patients with respect to the sociodemographic data and severity of the disease
- Tez No: 307594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FULYA MANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının birincil bakım verenlerinde yük, depresyon, kaygı, umutsuzluk, sosyal uyum düzeyleri ve sosyodemografik değişkenler dikkate alınarak gruplar arası farklılıkların araştırılması amaçlanmıştır. Buna ek olarak, hastalık şiddetinin bu faktörler üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Yöntem: Araştırmaya Mart 2011-Temmuz 2011 tarihleri arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikotik Bozukluklar Polikliniğine başvuran, DSM-IV-TR ölçütlerine göre şizofreni tanısı konan 75 hasta ve birincil bakım verenleri ile Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Heyet Polikliniğine başvuran, DSM-IV-TR ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı konan, ötimik dönemde olan ve işlevselliklerinin azaldığına ilişkin heyet raporu düzenlenen 50 hasta ve birincil bakım verenleri dahil edilmiştir. Hastalar ve birincil bakım verenleri çalışmaya dahil edilmeden önce çalışma hakkında bilgilendirilmiş ve yazılı onayları alınmıştır. Tüm hasta ve bakım verenler ile bir kez görüşülerek şizofreni hastalarına PANSS ve Sosyodemografik ve Klinik Özelliklerle İlgili Veri Formu, bipolar bozukluk hastalarına Beck Depresyon Ölçeği, Young Mani Ölçeği ve Sosyodemografik ve Klinik Özelliklerle İlgili Veri Formu; birincil bakım verenlere Sosyodemografik Veri formu, Zarit Bakıcı Yük Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Sosyal Uyum ve Kendini Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: Şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarına bakım verenlerde şiddetli yük saptanmıştır. Şizofreni hastalarına bakım verenlerin %72' sinde, bipolar bozukluk hastalarına bakım verenlerin %62' sinde depresyon belirtileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the differences between the caregivers of schizophrenia and bipolar disorder patients by taking into account the factors of the caregivers? burden, depression, anxiety, hopelessness, levels of social cohesion, and sociodemographic variables. In addition, we examined how the severity of the disease affects these factors.Method: Between March-2011 and July-2011, 75 DSM-IV-TR diagnosed schizophrenia patients who consulted to the psychotic disorders Policlinic at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, their primary caregivers, 50 DSM-IV-TR diagnosed bipolar disorder patients in the euthimic period who were reported by the committee to be in depleted functionality and consulted to the General Psychiatry Policlinic at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, and their primary caregivers participated in our study.The patients and their caregivers have been informed about the goal of the study and have given written consent before they participated in our study. All the patients and their caregivers were interviewed only once while the following scales were employed: PANSS and Sociodemographic and Clinical data form were given to the Schizophrenia patients; Beck Depression Scale, Young Mania Scale and Sociodemographic and Clinical data form were given to the Bipolar Disorder patients; Sociodemographic data form, Zarit Caregiver Burden Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Hopelessness Scale, and Social Cohesion Self-Rating Scale were given to the primary caregivers.Results: The burden level is found to be severe in the caregivers of Schizophrenia and bipolar disorder patients. 72% of the caregivers of schizophrenia patients and 62% of the caregivers of bipolar disorder patients are found to exhibit the symptoms of depression.