Özkıyım riski nedeniyle yatan hükümlü ve tutuklu erkek hastaların sosyodemografik, suç ve psikiyatrik tanı özellikleri açısından incelenmesi
A study of senteced and arrested male inpatients due to suicide risk with respect to socio-demografic, criminal and psychiatric diagnosis characteristics.
  1. Tez No: 307593
  2. Yazar: SERMİN SARP TOPRAĞIN
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Cezaevlerinde özkıyım, özellikle son dönemlerde ilgi odağı olmuştur. Bu çalışmada, Adli psikiyatri birimi Tutuklu-Hükümlü servisine özkıyım riski nedeniyle yatırılan erkek olguların sosyodemografik özellikleri, özkıyım özellikleri, suç özellikleri, psikiyatrik tanıları ve özkıyım riskini arttıran ve azaltan etmenleri belirleyebilmek amaçlanmaktadır.Yöntem: Çalışmaya, hastanemizde 02.07.2008?02.07.2010 tarihleri arasında Adli psikiyatri birimi Tutuklu-hükümlü servisine yatan 901 kişi dâhil edilmiştir. Bu süre içinde birden çok yatışı olanların ilk yatışları değerlendirmeye alınmıştır. Kadın hastalar ve özkıyım riski dışında başka nedenlerle yatışı yapılan kişiler değerlendirme dışı bırakılmıştır. Toplam değerlendirilen kişi sayısı bu durumda 130 olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, geriye dönük dosya taraması şeklinde olup, tarafımızca oluşturulmuş sosyodemografik form kullanılmıştır. Bu formda, hastaya ait sosyodemografik bilgiler, klinik özellikler, suç ve cezaevi bilgileri ve özkıyım özelliklerine ait veriler değerlendirilmiştir.1.Eksen tanısı olanlar ve olmayanlar ile 2.Eksen tanısı olanlar ve olmayanlar karşılaştırılarak özkıyımı etkileyen etmenler araştırılmıştır.Bulgular: Tutuklu servisine özkıyım riski nedeniyle yatışı yapılan erkek olgular, 18?29 yaşları arasında (%46,9), ilköğretim mezunu olmayan (%68,8), bekar (bekar, ayrılmış, dul) (%68,5), çocuksuz (%54,6), 5 veya daha fazla kardeşe sahip (%55,6) kişilerdir. Olguların %53,1'i 1. Eksen tanısı, %52,3'ü 2.eksen tanısı konmuştur. Bütün olguların %78,4 `ünün herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmaktadır. 2.Eksen tanıları içinde en fazla tanı, tüm olguların % 47,7'sinde görülen antisosyal kişilik bozukluğu tanısıdır. % 73,4 ünün herhangi bir alkol ve madde kullanımı mevcuttur. Kişilerin %52,3'ü özkıyım girişimi nedeniyle yatırılmıştır. En fazla kullanılan yöntemin ası (%23,8) olduğu görülmüştür. En fazla özkıyım girişimi nöbet saatlerinde (%57,1) gerçekleşmektedir. En sık işlenen suç cinayettir (%21). Cezaevinde kalış süreleri 0-6 ay arası (%43,5) olarak belirlenmiştir. %58,7'sinin kendini yaralama davranışı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide in prison is a center of attention especially in the last period. It is objected to obtain socio-demographic, suicidal and criminal characteristics and psychiatric diagnosis and the factors increasing and decreasing the suicide risk of male persons lined to Forensic Psychiatry Sentenced-Arrested service due to risk of suicide.Methodology: The study includes 901 people who were lined to Forensic Psychiatry unit in our hospital between 02.07.2008 to 02.07.2010 dates. First entries were considered for those who had multiple entries to our hospital during the given dates. Females and those who were lined due to reasons other than suicide risk were not taken into consideration. Total population was decreased to 130 people after this elimination. This study used retrospective file tracking and socio-demographic form composed by us is used in this study. In this form, socio-demographic information, clinical characteristics, criminal and prison information and suicidal characteristics of patients were assessed. The Factors affecting the suicide is studied by a comparison between those who have 1st axis diagnosis or who have not and those who have 2nd axis diagnosis or who have not.Findings: The male persons lined to the service due to suicide risk are between 18 ? 29 ages (46, 9%), not completed primary school education (68, 8 %), have no child (54, 6%), have 5 or more sisters or brothers. 53, 1% of these people were given 1st Axis diagnosis and 52,3% were given 2nd Axis diagnosis. 78,4% of the total population had at least 1 psychiatric diagnosis. The most common diagnosis between 2nd Axis populations was anti-social personality disorder with 47, 7% share. 73, 4% of them had alcohol or drug addiction. 52, 3% of those people were lined due to suicide attempt. The most common method was self hang up. The most common time was during the night shift (57, 1%). The most common crime was murder (21%). Average time spent in the prison was given as between 0 ? 6 months (43, 5%). 58, 7% of them have attitude of self injury.