Kronik psikiyatri hastalarına bakım verenlerin bakım yükleri ve baş etme düzeylerinin belirlenmesi
The determi̇nati̇on of copi̇ng levels and care burden of caregi̇̇vers of chroni̇c psychi̇̇atry pati̇̇ents
  1. Tez No: 417190
  2. Yazar: ERMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma kronik psikiyatri hastalarına bakım verenlerin bakım yükleri ve stresle baş etme düzeylerini araştırmak amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde Şubat 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihler arasında DSM V tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk ve şizofreni tanısı almış 316 bakım veren oluşturmuştur. Evreni bilinen örneklem formülüne göre örneklem büyüklüğü 134 bakım veren ile gerçekleşmiştir. Verileri toplama aracı olarak“ Hasta ve Bakım Verenlerin Tanıtıcı Özellikleri Bilgi Formu”,“Zarit Bakıcı Yük Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Varyans Analizi, Pearson Kolerasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada; bakım veren aile üyelerinin bakım yükü toplam puan ortalaması 59.33±16.75 olarak bulunmuştur. Bakım verenlerin yaş ortalamaları 49.95±13.68 olup, çoğunluğu evli ve ilkokul mezunudur. Bakım verenler çoğunlukla hastaların anneleridir. Bakım verenlerin toplam yük puanları arttıkça; kendine güvenli, çaresiz ve boyun eğici yaklaşım puanlarının da arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been carried out descriptively in a way in order to search the ability on coping with stress and caregiver burden of patients of chronic psychiatric. Material and Method: The study was conducted between February 2015 and November 2015 at the psychiatric polyclinics of İnönü University Turgut Özal Medical Center. The study population comprised of 316 caregivers for patients diagnosed with schizophrenia and bipolar disorder in accordance with DSM V diagnosis measures between the dates stated above. The sample size was determined by the sampling formula known as the universe sample size 134 caregivers. For data collection“ Patient and Caregiver Identification Form”,“Zarit Caregiver Burden Scale”and“ Ways of Coping Inventory”were used. Descriptive statistics, depended and independent samples t-test, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U Test, Analysis of Variance, Pearson Correlation Test were used in the evaluation of data. Results: The study the caregiver burden total score mean was 59.33±16.75. Average age of individuals providing care is 49.95±13.68 and the majority of them are married and primary school graduate. Care providers are often patients' mothers. It was determined that as the total score mean from the burden of the caregivers increase, their score submitting approach, desperate approach, self confident approach increase too.