Major depresyon tanısı alan olgularda intihar düşünce ve davranışının bağlanma biçimi ve aile özellikleri ile ilişkisi
Relationship of suicidal ideation and behavior with attachment style and family characteristics in cases with major depression
- Tez No: 307603
- Danışmanlar: DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Çalışmamız major depresyon tanısı alan olgularda intihar düşünce ve davranışının bağlanma biçimi, bağlanma ve ilişki özellikleri açısından önemli değişkenler olan aile özellikleri, aile işlevselliği ve çocukluk çağı travması ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır.YÖNTEM: DSM-IV-TR ölçütlerine göre Major Depresif Bozukluk tanısı alan 62 olgu geçmişte intihar girişimi olan 31 ve olmayan 31 olgu olarak gruplandırıldı. Hasta grubuyla uyumlu 60 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Gruplara sosyodemografik ve klinik veri formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Klinik Versiyonu (SCID-I), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇÖYÖ), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), İntihar Düşüncesi Ölçeği ve İntihar Davranış Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to investigate the relationship of suicidal ideation and behavior with attachment style, also with family characteristics, family functioning and childhood trauma which are considered as important variables for attachment and relationship features, in cases diagnosed with major depression.METHOD: 62 cases diagnosed with Major Depressive Disorder according to DSM-IV-TR criteria were taken and divided into two groups, 31 cases with and 31 cases without a past suicide attempt. 60 healthy volunteers were taken as control group. Sociodemographic and clinical data form, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders, Clinical Version (SCID-I), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Experiences in Close Relationships Scale (ECR), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Mc Master Family Assesment Device (FAD), Scale of Suicidal Ideation, and Suicidal Behavior Scale were applied to groups.