Koruma ve tedavi sürecindeki şizofreni olgularında yatış sürelerinin klinik ve suç özellikleriyle ilişkisi
The relationship of clinical and criminal features of schizophrenic patients under compulsory treatment
  1. Tez No: 307604
  2. Yazar: ÖMER OLUK
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET CAN GER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada; suç öyküsü olan ve işlediği suça yönelik ceza sorumluluğu olmadığı için koruma ve tedavi amacıyla hastaneye yatırılan şizofreni tanısı konmuş hastaların, yatış sürelerine göre üç gruba ayrılarak, sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri, adli öyküleri, içgörüleri, pozitif, negatif ve depresif belirtileri ayrıca ailelerinden algıladıkları destek düzeylerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmaktadır.Yöntem: Araştırmanın örneklemi Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri servislerinde yatarak tedavi görmekte olan, 105 şizofreni tanısı konmuş hastanın yatış sürelerine göre 3 farklı gruba ayrılmasıyla oluşturulmuştur. 1. Grup: 2-6 aydır, 2. Grup: 1-3 yıldır, 3. Grup: 3 yıldan uzun süredir adli servislerde koruma ve tedavi amacıyla yatan 35' er hastadan oluşturulmuştur. Çalışmaya alınan hastalara; Sosyodemografik Veri ve Adli Birim Değerlendirme Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği ve Aileden Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: 1. Grup' un ortalama 3,9 ay (2-6 ay), 2. Grup' un ortalama 22,3 ay (1-3 yıl) ve 3. Grup' un ortalama 84,8 aydır (3 yıl ve üstü) yatmakta olduğu saptandı. Gruplar karşılaştırıldığında 3. Grup'taki olguların %57,1' inin daha önce de suç işlemiş olduğu saptandı. Bu oran diğer 2 gruba göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p=0,003). Daha önceki koruma ve tedavi uygulamasına bakıldığında 3.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to evaluate the relationship of parameters like sociodemographic and clinic features, forensic histories, the level of insight, positive, negative and depresive symtoms and the perceived support with the duration of the hospitalisation among three group of schizophrenic patients without criminal responsibility and under compulsory treatment.Methodology: 105 schizophrenic patients, under compulsory treatment at the forensic psychiatry unit of Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Diseases are included in the sudy. Patients were divided into three different groups due to the hospitalization length. Each group includes 35 patients. 1. Group: 2-6 months, 2. Group: 1-3 years, 3. Group: more than 3 years of hospitalisation at the forensic psychiatry services. An interview form of the unit identifying socciodemographic properties, disease and criminal characteristics of the patients, positive and negative syndrome scale (PANSS), scale for assesment of three components of insight, calgary depression scale for schizophrenia and the perceived social support scale of the family were applied.Findings: The avarege hospitilization duration of Group-1 was 3,9 months (2-6 Months), Group-2 was 22,3 months (1-3 years) and Group 3 was 84,8 months (3 years and above). By comparison of the three groups % 57,4 of the cases of the Group-3 were convicted due to a criminal offense before. This ratio is considerably higher than the other two groups (p=0,003).