İdiopatik parkinson hastalığında otonom fonksiyon bozukluklarının elektrofizyolojik değerlendirilmesi
Electrophysiologic evaluation of autonomic dysfunctions in idiopathic parkinson?s disease
- Tez No: 307610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SOYSAL, DR. AYSU ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AmaçÇalışmamızda, idiopatik Parkinson hastalarında (PH) yüz bölgesinden çalışılan sempatik deri yanıtlarının (SDY) otonomik fonksiyon bozukluklarını saptamada üst ve alt ekstremite SDY'den daha hassas olup olmayacağını araştırmak amaçlanmıştır.YöntemÇalışmaya, polikliniğimizde PH tanısıyla izlenen 20 erken evre, 20 ileri evre toplam 40 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü alındı. PH evresi Hoehn Yahr Ölçeği'ne göre ve dizabilite derecesi Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği'ne göre değerlendirildi. Tüm olguların elektrokardiyografi ile QTc değerleri elde edildi. Otonom sinir sistemi anketi uygulanarak disotonomi bulguları saptandı. Olguların her iki üst ve alt ekstremite ile yüzden kaydedilen SDY ve her iki el sırtından R-R interval değişkenliği (RRID) disotonomi bulguları ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için Statistics Package of Social Science (SPSS) 17.0 programı kullanıldı.BulgularHem üst ve alt ekstremiteden hem de yüzden elde edilen SDY'nin amplitüdleri kontrol grubunda, hem erken hem de ileri evredeki hastalardan anlamlı olarak yüksek bulunurken (p=0,001, p=0,013, p=0,000), erken ve ileri evre hastalar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
ObjectiveWe aimed to assess if sympathetic skin responses (SSRs) from face are more sensitive than upper and lower limb SSRs for determining autonomic dysfunctions in idiopathic Parkinson?s disease (IPD).Materials and MethodsIPD was diagnosed by movement disorder specialists using the United Kingdom Parkinson?s Disease Society Brain Bank?s clinical criteria for the diagnosis. 20 early stage, 20 advanced stage IPD patient and 20 healthy controls participated in the study from our outpatient clinic. Hoehn and Yahr (H-Y) scale was used to provide the assesment of disease progression and Unified Parkinson?s Disease Rating scale (UPDRS) was used for assessing disability and impairment. QTc values were obtained by performing electrocardiography to all groups. `Questionnarie on the Autonomic Nervous System Neurovegetative Laboratory Neurological University Hospital Freiburg? was applied to determine dysautonomic symptoms. We compared dysautonomic symptoms with sympathetic skin responses recorded from face and upper-lower limbs and also with R-R interval variation (RRIV) recorded from both palms. Statistics Package of Social Science (SPSS) 17.0 programme was used for statistical analysis.ResultsSSR amplitudes recorded from face and upper-lower limbs were higher in control group than early and advanced stage of Parkinson?s disease patients (p=0,001, p=0,013, p=0,000). There was no significant difference between early and advanced stages.