Sizofrenide görülen travma öyküsünün anksiyete semptomları, umutsuzluk ve intihar düşüncesi ile ilişkisi
The association of traumatic experiences with anxiety symptoms, hopelessness and suicidal ideation in schizophrenia
  1. Tez No: 307611
  2. Yazar: ÖZGÜR DENİZ DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CEM İLNEM, DOÇ. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Travma ile şizofreni arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaların sayısı giderek artmaktadır. Travmanın psikotik hastalıklara yol açabildiği, bazen de hastalığın şiddetini artırdığı ve işlevselliği bozduğu da ortaya konmuştur. Bununla birlikte travmanın şizofrenide anksiyete semptomları, umutsuzluk ve intihar düşüncesi üzerindeki etkisi yeterince araştırılmamıştır.Amaç: Bu çalışmanın amacı, şizofreni hastalarında travma öyküsünün anksiyete semptomlarının şiddetine etkisi ile umutsuzluk ve intihar düşüncesi ilişkisini araştırmak, böylece şizofreni hastalarında travma öyküsünün ve anksiyete semptomlarının önemine dikkat çekmektir.Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikotik Bozukluklar Tedavi Eğitim ve Araştırma Merkezi'ne Aralık 2010- Şubat 2011 tarihleri arasında başvuran ve DSM-IV TR tanı sınıflandırmasına göre şizofreni tanısı konmuş 48 erkek, 37 kadın toplam 85 hasta dahil edilmiştir. Olgular Psikotik Bozukluklar Tedavi Eğitim ve Araştırma Merkezi Polikliniği sosyodemografik ve klinik veri toplama formu, DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Travmatik yaşam olayları listesi, İntihar Düşüncesi Ölçeği(İDÖ) ve Barnes Akatizi Değerlendirme Ölçeği (BADÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Studies investigating the relationship between trauma and schizophrenia have recently been increasing in number. It has been demonstrated that trauma may either be a direct cause of psychotic disorders or increase the severity of disease symptoms and decline functionality. However, data about the impact of trauma on anxiety symptoms, hopelesness and suicidal thoughts in schizophrenia is limited.Aim: This study aimed to explore the impact of trauma on the severity of anxiety symptoms in schizophrenia patients and to investigate the relation of traumatic experiences with suicidal thoughts and hopelessness. We aim to emphasize the importance of trauma history and anxiety symptoms in schizophrenia Material and Methods: Initial data concerning all adult patients consecutively admitted to Bakırköy Mental Hospital Psycotic Disorders Treatment and Investigation Center between December 2010 - February 2011 were collected. 48 male and 37 female patients aged between 18-65 years, diagnosed as schizophrenia according to the DSM-IV TR diagnostic criteria and educated enoughto provide written information were included. Verbal informed and written informed consent was obtained from all patients before the study and those who were not volunteers were excluded. Data about patients included in the study was collected with the standart sociodemographic form of the Psycotic Disorders Treatment and Investigation Center. All patients were assesed with the Structured Clinics Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck?s Pessimism Scale, Traumatic Experiences Checklist (TEC), Suicidal Ideation Scale (SIS) and BARNES Akathisia Scale. Statistical measurement was performed via SPSS 17.0 and level of statistical significance was measured to be