Kompleks parsiyel nöbet ve jeneralize tonik-klonik nöbet geçiren epilepsi hastalarının depresyon ve anksiyete belirti düzeyi açısından karşılaştırılması
Comparison of patients undergoing complex partial and generalized tonic-clonic seisure in the level of depression and anxiety symptoms
- Tez No: 307615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUNİSA DİLEK ATAKLI, DR. N. ŞAHAP ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Epilepsi hastalarında psikiyatrik bozukluklar özellikle anksiyete ve depresyon oldukça sık olmasına karşın genellikle tespit edilememektedir. Bu durum tedavi sürecini de etkileyebilmektedir. Bu çalışmada nispeten hafif olarak algılanan kompleks parsiyel nöbet ve toplumda şiddetli olarak algılanan jeneralize tonik-klonik nöbet geçiren epilepsi hastalarında anksiyete ve depresyon belirti düzeyleri belirlenip epilepsiyle ilişkili faktörler arasındaki bağlantı araştırılmıştır.Hastanemiz Nöroloji Birimi Epilepsi polikliniğine ardışık olarak başvuran; daha önce psikiyatrik başvuru öyküsü olmayan, zeka geriliği tanısı olmayan, herhangi bir psikoaktif madde kullanımı öyküsü olmayan, genel tıbbi durumunda epilepsi dışında özellik olmayan, bilinç kaybına neden olan herhangi bir travmaya maruz kalmayan 18 ? 80 yaş arası aydınlanmış onamı alınan 30'u son bir yılda sadece kompleks parsiyel nöbet geçiren, jeneralize tonik-klonik nöbet veya başka fokal nöbet geçirmeyen hasta, 30'u ise son bir yılda sadece jeneralize tonik-klonik nöbet geçiren toplam 60 epilepsi hastası ardışık olarak çalışmaya dahil edildi. Hastalarda epilepsiye neden olabilecek bir beyin patolojisi olup olmadığı hastaların takip dosyalarındaki görüntüleme teknikleri ile araştırılmıştır ve lezyonu olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Hastaların nörolojik değerlendirilmesi sonrasında sosyodemografik verilerin ve epilepsi hastalığı ile ilişkili bilgilerin kayıt işlemleri yapılıp genel psikiyatrik durumlarını belirlemek amacıyla SCID ? I, depresyon şiddetini belirlemek amacıyla HAM-D ve anksiyete düzeyini ve belirti dağılımını belirlemek amacıyla HAM-A uygulanmıştır.Çalışmamıza alınan 60 hastanın yarısı son bir yılda sadece kompleks parsiyel nöbet geçirmişken diğer yarısı ise sadece jeneralize tonik-klonik nöbet geçirmiştir. Bu grupların yaş ortalamaları, eğitim durumu, medeni durum, meslekleri, epilepsi başlangıç yaşları, nöbet sıklığı ile Hamilton Değerlendirme Ölçek puanları arasında anlamlı farklılık saptanmadı.Çalışmaya alınan hastaların son altı ay içinde düzenli iş hayatı olmayan gurubunda depresyon ve anksiyete ölçek puanlarında ise anlamlı derecede yüksek değerler saptandı. Hastalarının nöbet sıklığı arttıkça depresyon ve anksiyete ölçek puanlarında artış görülmüştür ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir.Çalışmamıza dahil edilen hasta sayısı bir çok çalışmadan fazla olmasına rağmen böyle bir amaç için hasta sayısının nispeten az olması çalışmamızın en önemli kısıtlılıklarından biridir. Epilepsi hastalarında gözlenen psikiyatrik bozuklukların epilepsi hastalığına bağlı faktörlerle ilişkisini ortaya koymak için daha geniş gruplarda prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although psychiatric illnesses are very frequent for patients with epilepsy, it usually cannot be identified. This may also affect the treatment process. In this research, level of anxiety and depression symptoms for epilepsy patients with complex partial seizures, which is perceived as light by the community, and with generalized tonic-clonic seizures, which is perceived as serious by the community, are determined and the factors related to epilepsy are investigated.60 inpatients, half of whom were only subjected to complex partial seizures and the other half only subjected to generalized tonic-clonic seisures, of Neurology Department of our hospital without any psychiatric application, mental retardation, a history of psychoactive materials, another medical history except for epilepsy and a traumatic situation that caused unconsciousness with ages between 18 to 80 years are included in the study. The patients with pathological issues on cerebrum are defined by their examination track records and patients with lesion are not included to the study. Following the neurological examination and recording the socio-demographical and epilepsy related information of the patients, SCID tests are applied to measure the general psychiatric overview, HAM-D to measure the level of depression and HAM-A to measure the anxiety level and symptom distribution.Half of the 60 patients in our study subjected to complex partial epilepsy seizures and the other half subjected to generalized tonic-clonic seizures. No significance difference between these groups observed between the Hamilton Evaluation and their averages of age, education levels, martial statuses, occupations, epilepsy starting ages and seizure frequencies.The high values of depression and anxiety levels on the inpatients who have no regular occupation in the last six months was found significant. Although it is observed that the depression and anxiety values are getting higher with the count of seizures, this difference is not statistically meaningful.Although the count of patients in our study is more than many other studies, this is also one of the most important limitations that our study faced. To state the relationship between the psychiatric diseases seen on the epilepsy patients and the factors of epilepsy, it is necessary to make prospective studies with a larger group of patients.