Fotosensitif özellik gösteren epilepsili hastalarda klinik, EEG ve prognoz analizleri
Clinical, electroencephalographic, and prognostic analyses of photosensitive epileptic patients
  1. Tez No: 307614
  2. Yazar: HÜLYA OLGUN YAZAR
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜNAY GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Fotosensitif epilepsi, nöroloji pratiğinde sık rastlanmasına rağmen patofizyolojisi henüz aydınlatılamamış refleks epilepsi türlerinden biridir. Çalışmamızda fotosensitif epilepsi tanılı hastaların klinik, elektroensefalogram (EEG), prognoz özelliklerinin tespiti, fotosensitif epilepsilerin kesişim noktalarının belirlenmesi, elde edilen verilerle fotosensitif epilepsilerin klinik ve etyopatogenezinin aydınlatılması ve bu konudaki literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Uluslarararası sınıflamaya (ILAE) göre fotosensitif epilepsi tanısı almış nörolojik muayenesi ve kranyal görüntüleme bulguları normal 44 hasta retrospektif olarak çalışmaya alınmıştır. Her bir hastanın cinsiyet, sendrom, klinik, ailesel özellik, tedaviye yanıt, EEG özellikleri, fotoparoksismal yanıt (FPY) tipleri incelenmiştir. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software paket programı ile yapılmıştır.BULGULAR: Toplam 44 fotosensitif epilepsi tanılı hastamızın yaşları ortalama 22.09±6.49 idi ve 28'i kadın, 16'sı erkekti. Sendromlarına göre 17'si İFOLE, 11'i JME, 11'i diğer fotosensitif epilepsi (8'i ayrışmamış fotosensitif epilepsi, 2'si kriptojenik oksipital lob epilepsisi, 1'i absanslı göz kapağı myoklonisi), 5'i JAE tanılıydı. Nöbet başlangıç yaşları ortalama 12.39±4.92 idi. Başlıca nöbet tetikleyici faktörler uykusuzluk, televizyon ve güneşti. Hastalarımızın 38 (% 86.4)'inde jeneralize tonik klonik nöbet (JTKN), 15 (% 34.1)'inde myokloni, 16 (% 36.4)'sında absans ve 22 (%50)'sinde diğer (kompleks ve basit parsiyel nöbetler ile göz kapağı myoklonileri) nöbet tipleri görüldü. Hastalarımızın 26 (% 59.1)'sında Waltz tip 4 FPY, 10 (% 22.7)'unda interiktal epileptiform anomali, 8 (% 18.2)'inde normal EEG bulguları tespit edildi. Ailede epilepsi 17 hastamızda (% 39) vardı. Ayrıca 4 İFOLE, 2 diğer fotosensitif epilepsi, 1 JAE tanılı hastamızın ailesinde klinik fotosensitivite öyküsü alındı. Tedavide en sık valproik asit (% 68.20) kullanıldığı görüldü. Tedavi ile JTKN varolan 38 hastanın 18 (% 47.40)'inde, myokloni olan 15 hastanın 5'inde, absans olan 16 hastanın 9 (% 56.30)'unda nöbetlerin sonlandığı görüldü.SONUÇ: Genel olarak tüm verilerimiz literatürde belirtildiği gibi, fotosensitif epilepsilerin belli yaş grubu ve belli klinik prezentasyon gösterdiğini, prognozunun genelde iyi olduğunu, tedavide doğru ilaçların seçilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu epilepsi türlerini iyi tanımak yanlış tanı ve tedavi oranını azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Photosensitive epilepsy is a type of reflex epilepsy. Although it?s seen often in neurological practice, the pathophysiology of photosensitive epilepsy has not been enlightened yet. In this study, it?s aimed to establish clinical, electroencephalographic (EEG) and prognostic features of photosensitive epilepsies. Additionally, it?s aimed to determine intersections of photosensitive epilepsies and clarify clinical features and etiopathogenesis of photosensitive epilepsy to make a contribution to the literature.METHOD: For this study, 44 PE patient that had normal neurological examination findings and cranial MRI findings, diagnosed according to international classification (ILAE), were recruited. Each patient is analysed for sex, syndrome, clinical features, response to medication, features of EEG any types of photoparoxymal response (PPR). In this study, NCSS (Number Crunch Statistical System) 2007 Statistical Software Program was used for statistical analyses.RESULTS: Mean of ages for 44 photosensitive epilepsy patient was 22.09±6.49. 28 of the patients were female and 16 of them were male. 17 of them were classified as IPOE, 11 of them were JME, 11 of them were the other forms of photosensitive epilepsy ( 8 of them were unclassified, 2 of them were cryptogenic occipital lobe epilepsy and one of them was blefaron myoclonus with absence), 5 of them were JAE. Mean of ages for the onset of seizures was 12.39±4.92. Main triggering factors were insomnia, television and sunlight. It?s established that 38 of the patients (86.4 %) had generalized tonic-clonic seizure (GTCS), 15 of them (34.1 %) had myoclonus, 16 of them (36.4 %) had absence and 22 of them (50 %) had the other forms of seizures (simple and complex partial seizures and blefaron myoclonus). 26 of the patients (59.10 %) had Waltz type 4 PPR, 10 of them (22.70 %) had interictal epileptiform anomalies and 8 of them had normal findings of EEG. 17 of the patients (39 %) had positive family history. There were positive family history of clinical photosensitivity for 4 IFOLE, 2 other forms and 1 JAE patient. Most of the patients (68.20 %) were using valproic acide. 18 of the 38 patients that have GTCS (47.40 %), 5 of the 15 myoclonic patients, 9 of the 16 absence patiens (56.30 %) had no seizure after medication.CONCLUSION: Generally, our data, consistently with the literature, shows that; photosensitive epilepsies are being seen in a particular age period and have a particular clinical presentation with mostly good prognosis. Choice of medication has a specific importance for this group pf epilepsy. By recognizing this type of epilepsy, the rates of misdiagnosed cases will reduce