Mezial temporal lob epilepsili ve juvenil miyoklonik epilepsili hastalarda psikiyatrik komorbidite ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
A comparative study of psychiatric comorbidities in patients with mesial temporal lobe epilepsy and juvenile myoclonic epilepsy and effects on quality of life
  1. Tez No: 307616
  2. Yazar: DEVRİMSEL HARİKA ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. AYTEN CEYHAN DİRİCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Epilepsinin davranışsal, sosyal ve bilişsel alanlardaki etkilerinden dolayı psikiyatrik bozukluklarla ilişkisi büyük bir ilgi alanı oluşturmuştur. Beynin farklı yapılarının etkilendiği epilepsi tiplerinin spesifik psikopatolojik sendrom gelişiminden sorumlu olabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmada tedaviye dirençli mezial temporal lob epilepsili (MTLE) ve idiopatik jeneralize epilepsi grubundan juvenil miyoklonik epilepsili (JME) hastalarda psikiyatrik komorbidite varlığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır.YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Nöroloji Kliniği Epilepsi Polikliniğine başvuran, ILAE 1989 epileptik sendrom sınıflamasına göre tanı almış 30 MTLE, 30 JME ve 30 sağlıklı kontrol alındı. Hasta ve kontrol grubuna DSM-IV Eksen 1 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu uygulandı. Epilepsi hastalarına epilepside yaşam kalitesi ölçeği olarak QOLIE-89 (Quality of Life in Epilepsy Inventory-89) uygulandı. Mevcut veriler eşliğinde psikiyatrik komorbidite varlığı ve epilepsili hastalarda yaşam kalitesi üzerine etkisi değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde SPSS (Statistics Package of Social Science) 17.0 paket programı kullanıldı.BULGULAR: JME grubunun %37'sinde ve MTLE grubunun %57'sinde psikiyatrik komorbidite saptandı. Kontrol grubununsa %23'ünde psikiyatrik bozukluk vardı. Hasta gruplarında kontrol grubuna göre psikiyatrik bozukluk daha fazla görülürken (p=0,029), JME ve MTLE hastaları arasında anlamlı farklılık yoktu (p=0,121). Hasta gruplarının demografik ve klinik özellikleriyle yaşam kalitesi skorları kıyaslandığında anlamlı farklılık görülmedi. JME hastalarında duygu durum bozukluğu olanlarda yaşam kalitesi ölçeği alt gruplarından dikkat-konsantrasyonun azaldığı saptandı (p=0,013). MTLE hastalarında psikotik bozukluğu olanlarda yaşam kalitesi ölçeği alt gruplarından sosyal izolasyon, enerji ve yorgunluk skorları düşüktü (p=0,045), somatoform bozukluğu olan hastada ağrı skoru yüksekti (p=0,04).SONUÇ: Çalışmamızın sonuçlarına göre epilepsi hastalarındaki psikiyatrik komorbid durumlar hastaların yaşam kalitesine etki etmektedir. Hastaların sorgulanmadıklarında psikiyatrik sorunlarını bildirmedikleri gözlenmiştir. Epilepsi polikliniğine başvuran hastaların yaşam kalitesinin arttırılması ve epilepsi tedavisinin daha başarılı yürütülmesi için psikiyatrik komorbid durumların erken tanınması ve tedavi edilmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Psychiatric comorbidity in epilepsy has become a major area of interest because of it?s effects on behavioral, social and cognitive domains. The role of brain dysfunction in the etiology of psychiatric disturbances in different epilepsy syndromes is supported by many searches. In this study, our aim was to assess the associations of mesial temporal lobe epilepsy (MTLE) and juvenile myoclonic epilepsy (JME) with comorbid psychiatric conditions and effects on quality of patients? lives.METHODS: We evaluated 30 patients with MTLE, 30 patients with JME who admitted to Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Diseases, 2nd Neurology Clinic, Epilepsy Policlinic, and 30 healthy controls. Patients were diagnosed according to ILAE 1989 Epileptic Syndrom Classification. The Structured Clinical Interview for DSM-IV and Quality of Life in Epilepsy Inventory-89 were administered. Statistics Package of Social Science 17.0 programme was used for statistics analyses.RESULTS: Among patients with MTLE, 57%, and among patients with JME, 37% had at least one Axis I psychiatric disorder. 23% of control group had psychiatric disorder. Clinically meaningful psychiatric disorders were noted in patients rather than control group, and this difference was statistically significant (p=0.029). There was no significance between MTLE and JME groups (p=0,121). MTLE and JME groups? clinical and demographical variables did not statistically differ significantly on quality of life scores. In JME patients with mood disorders had lower quality of life scores in attention-concentration domain (p=0,013). In MTLE patients with psychiatric disorders had lower quality of life scores in social isolation, energy and fatigue domains (p=0,045) and patient with somatoform disorder had increased pain score (p=0,04).CONCLUSION: Our findings show that psychiatric comorbidities effect quality of life in patients with epilepsy. It is observed that patients generally do not inform clinicians if they are not questionized. Recognition and treatment of comorbid psychiatric disorders is an important consideration in improving quality of life and epilepsy treatment.