Panik bozukluğu olan hastalarda bağlanma biçemleri ve zihin kuramı işlevleri
Theory of mind functions and attachment styles in panic disorder
  1. Tez No: 307617
  2. Yazar: FUNDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: UZMAN EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Panik Bozukluğu(PB) yineleyici ve beklenmedik panik ataklarla seyreden bir anksiyete bozukluğudur. PB'de bağlanma özellikleri ve zihin kuramı işlevleri ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Çalışmamızda PB hastalarında bağlanma özellikleri ve zihin kuramı işlevlerinin incelenmesi hedeflenmiştir.Yöntem: PB tanısı ile izlenmekte olan 58 ardışık hasta ile yaş, cinsiyet ve öğrenim durumu açısından denkleştirilmiş 61 kontrol çalışmaya dahil edildi. PB grubuna SCID-I Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi Hasta Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Gözlerden Zihin Okuma Testi (Gözler Testi), Panik Agorafobi Ölçeği (PAÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE) ve Durumsal ve Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Panic disorder is an anxiety disorder that is characterized by repetetive, unpredicted panic attacks. There is sparse information available in the literature regarding attachment styles and theory of mind functions with that of panic disorder. Thus, the aim of the present study is to investigate the relation between panic disorder and attachment styles and theory of mind functions.Method: 47 consecutive panic disorder patients and age, education level and gender ratio matched 61 controls enrolled for the study. SCID-I Structured Clinical Therapy Patient Form, Beck Depression Inventory (BDI) , Reading Mind from the Eyes Turkish Form (Eyes Test), Panic and Agoraphobia Scale (PAS), Experiences in Close Relationships Questionnaire (ECR) , State-Trait Anxiety Inventory (STAI) procedures were applied to the panic disorder patients that are investigated.