Kemoradyoterapi uygulanan özefagus kanserli hastalarda tedavi sonuçları ve prognostik faktörler
The results of the esophageal cancer patients treated with chemoradiotherapy and the prognostic factors
  1. Tez No: 307633
  2. Yazar: MARUF NART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç ve Kapsam: Özefagus kanseri insidansı ve mortalitesi yüksek olan bir malignitedir. Çalışmamızda Van yöresinde yaşayan ve kliniğimizde tedavi edilen metastatik olmayan özefagus kanserli hastaların tedavi sonuçları ve prognostik faktörleri değerlendirilmiştir. Bu retrospektif çalışmada, kemoradyoterapi uygulanan özefagus kanseri tanılı hastalarla ilgili çeşitli faktörlerin sağkalım üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada küratif veya adjuvan radyoterapi ve/veya kemoradyoterapi uygulanan 67 özefagus kanseri tanılı hastanın verileri gözden geçirilmiştir. Bulgular: Genel sağkalım için takip süresi 2.17 ay ile 77.43 ay arasında değişmekte olup, medyan takip süresi 17.47 aydır. Medyan genel sağkalım 22.8 ay olup, 2 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık genel sağkalım değerleri sırasıyla %47.7, %34.4 ve %26.8?dir.Hastalıksız sağkalım için takip süresi 2.17 ay ile 77.43 ay arasında değişmekte olup, medyan takip 15.33 aydır. Medyan hastalıksız sağkalım 16,76 ay olup, 2 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık hastalıksız sağkalım süreleri sırasıyla %41.5, 36.7 ve %28.6?dır. Sağkalımı etkileyen faktörlerden definitif KRT uygulanan hastalarda uygulanan KT kür sayısının 3 veya daha fazla olması, adjuvan KRT uygulanan hastalarda ise histolojik grad ve perinöral invazyon olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç: Sonuç olarak özefagus kanserlerinde sağkalım sonuçları günümüzde de yeterli ve beklenen düzeyde değildir. Yeni KT ajanları ve hedefe yönelik tedavilerle ve IMRT ve 4-D konformal RT?nin uygulanabilir olmasıyla daha az toksik ve etkili tedavilerin randomize çalışmalarla araştırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Purpose and Content: Esophageal cancer is a malignancy with a high incidence and mortality rates and the majority of esophageal cancers are squamous cell or adenocarcinoma. We evaluate the non-metastatic esophageal cancer patients whom we treated in our clinic and live in the Van region and were evaluated by prognostic factors. In this retrospective study, we aimed to evaluate esophageal cancer patients? survival effected by various prognostic factors in the patients treated with neoadjuvan, adjuvan and definitif chemoradiotherapy(CRT) / radiotherapy. Materials and Methods: In this study, curative or adjuvant radiotherapy and / or chemoradiotherapy outcomes have been reviewed data from 67 patients diagnosed with esophageal cancer. Results: Overall survival time was from 2.17 to 77.43. Median follow-up time was 17.47 months. The median overall survival of 22.8 months, 2-year, 3-year and 5-year have overall survival of 47.7%, 34.4% and 26.8% respectively. Disease-free follow-up period was from 2.17 to77.43 months, months of median follow-up is 15.33. The median disease-free survival of 16.76 months, 2-year, 3-year and 5-year have disease-free survival time of 41.5%, 36.7% and 28.6% respectively. Factors affecting survival in patients undergoing definitive CRT 3 or more than 3, and administered adjuvant CRT in patients undergoing histological grade, and perineural invasion were found to be statistically significant. Conclusion: The expected survival rates of esophageal cancer results is still not in level of what we want to have. New chemotherapy agents and targeted therapies, and 4-D conformal RT and IMRT being effectively applied, and less toxic treatments randomized studies are required to investigate.