Kalsiyum metabolizması parametrelerinin birbiri ile ilişkisi
The relation between calcium metabolism parameters
  1. Tez No: 307639
  2. Yazar: SALİHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Retrospektif olan çalışmamızda hastane kayıtlarından elde edilmiş verilerin analizi ile kalsiyum metabolizma parametrelerinin birbiri ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Tarama 3/9/2009 ve 21/5/2012 tarihleri arasında aynı gün kanda 25 (OH) vitamin D? (ng/ml), Ca (mg/dl), P (mg/dl), Mg (mg/dl), iPTH (pg/ml) ve spot idrarda Ca (mg/dl)-kreatinin (mg/dl) bakılmış hastalar üzerinde yapıldı. Sayılan parametrelere ek olarak CaxP, spot idrar fraksiyone Ca atılımı, yaş ve cinsiyet gruplandırılarak analiz edildi. Primer hiperparatiroidi (PHP) öngörü için geliştirilmiş olan PTH =120-(6xCa)-(0,52x25 (OH) vit D?)+(0,26xhasta yaşı) formülünü de bir parametre olarak belirledik. PHP vakalarını YYÜ Patoloji Anabilim Dalı?nda aynı tarihler arası paratiroid adenom- hiperplazi tanısı konmuş PTH?120 pg/ml olan hastaları belirledik. Bu parametreye dayanarak Hesaplanan PTH (HP), Ölçülen PTH - Hesaplanan PTH farkı (ÖHPF), hesaplanan PTH?nın ölçülen PTH?dan farkının yüzdesi ([Ölçülen PTH-Hesaplanan PTH]/Hesaplanan PTH) (HÖFHO) hesaplandı. 16-96 yaşlar arasında 718 hasta verisi elde edildi. Hastaların 464 ü (%64,6) kadın, 254ü (%35,4) ise erkektir. 464 kadının 172 sinde (%37), 254 erkeğin 53 ünde (%20) 25OH vitamin D
Özet (Çeviri)
This study is a retrospective work which aims to investigate and analyze the relationship between the parameters of calcium metabolism in data obtained from hospital records. Scan has been done in blood samples obtained in the same day between 05/21/2012 and 09/03/2009 in patients that the following tests have been applied; 25 (OH) vitamin D ? (ng / ml), Ca (mg / dl) P (mg / dL), Mg (mg / dL), PTH (pg / ml) and spot urinary Ca (mg / dl)-creatinine (mg / dl). In addition to the mentioned parameters, CaxP, urinary fractional excretion of Ca, age and gender groupings have been done and analyzed. We have identified the PTH = 120 - (6xCa) - (0.52 x25 (OH) vitamin D ?) + (0.26 x patient age) formula as a parameter which is developed to predict Primary hyperparathyroidism (PHP). We have identified the patients diagnosed with parathyroid adenoma-hyperplasia PTH?120 pg/ml between the same dates aforementioned in Department of Pathology, Yuzuncu Yil University. On the basis of this parameter Calculated PTH (CP), Measured PTH ? the gap of Calculated PTH (MCG), the percentage of the gap of the Calculated PTH to Measured PTH ([Measured PTH- Calculated PTH-PTH] / Calculated PTH) have been applied. Data have been obtained from 718 patients between the ages of 16-96. 464 percent of the patients (64.6%) were female, 254 of them (35.4%) were male. 172 female patients out of 464 (37%) and 53 male patients out of 254 (20%) have 25 OH vitamin D