2006-2012 yıllları arasında hastanemizde ameliyat olan obstetrik ve jinekolojik vakalarda mortalitenin retrospektif incelenmesi
Between the years of 2006-2012 in obstetrics and gynecology hospital surgery patients with retrospective analysis of mortality
  1. Tez No: 307645
  2. Yazar: AYŞE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Her yaş grubundan (3-16 yaş, 17-64 yaş, 65+ yaş grubu) tüm obstetrik ve jinelolojik vakalar çalışmaya dahil edilmiştir. Obstetrik vakaların ayrıca yaşı, anestezi yöntemi, ameliyat tanısı (preeklampsi, eklampsi, eski sezaryen, plasenta previa, ablatio plasenta, uterin atoni kanaması, HELLP), morbidite ve mortalite durumu, hastanın ameliyat sonrası yoğun bakıma alınıp alınmadığı açısından incelenmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği tarafından opere edilmiş 6643 olgudan 3-16 yaş grubunda olgu sayısı 43 (%0.65), 17-64 yaş grubunda olgu sayısı 6513 (%98.04), 65 ve üstü yaş grubunda olgu sayısı 87 (%1.31) idi. Olguların 6385 ?ine genel anestezi, 258 (%3.88)?ine rejyonal (epidural veya spinal) anestezi uygulanmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği?nde opere olan olgular obstetrik ve jinekolojik operasyonlar olarak ikiye ayrılarak incelendi. 6643 olgunun 5153?ü obstetrik (%77.57), 1490?ı jinekolojik (%22.43) nedenlerden opere olmuştur. 3-16 yaş grubunda toplam 43 olgudan 19?u obstetrik, 24?ü jinekolojik nedenlerden opere olmuştur. 17-64 yaş grubu toplam 6513 olgudan 5134?ü obstetrik, 1379?u jinekolojik nedenlerden, 65+ yaş grubunda ise toplam 87 olgunun tamamı jinekolojik nedenlerden opere olmuştur. Obstetrik operasyon geçiren 5153 kişiden 3545?i ilk sezaryen,1608?i eski sezaryen olarak saptandı. Obstetrik nedenler ile opere olan olgular (5153; %77.57) arasında sezaryen endikasyonları bakımından değerlendirildiğinde 2591(%39)?i fetal distres, 806 (%12.13)?sı eklemsi-preeklampsi, 280 (%4.21)?i plasenta dekolmanı, 1476 (%22.22)?sı eski sezaryen olarak bulunmuştur. 35 yaş ve üstü 1422 (%21.41) obstetrik olgudan; 742 (%11.17)?si fetal distres, 334 (%5.03)?ü eklampsi/preeklampsi/HELLP, 108 (%1.63)?i plasenta dekolmanı, 238 (%3.58)?i eski sezaryen tanıları ile operasyona alınmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği tarafından opere edilen 6643 olgunun postoperatif durumları değerlendirildiğinde; bu hastaların 6582 (%99.08)?si uyandırılarak servise gönderilmiş, 61 (%0.92)?i yoğun bakım ünitesine alınmıştır. Yoğun bakım ünitesine alınan olgulardan 44 (%0.66)?ü iyileşerek taburcu edilmiş, over kanseri, endometrium kanseri), 17 (%0.25)?si postoperatif yoğun bakım ünitesinde eksitus olmuştur. Maternal mortalite oranı %24.59 olarak saptanmıştır. Bu oranın yüksek olmasının nedeni ülkemizdeki ve özellikle yöremizdeki doğurganlık oranının yüksek olmasına bağlıdır. Yaş olarak ise 14, 15 ve 16 yaşlarında olguların olması bölgemizdeki evlenme yaşının çok düşük olduğunu göstermektedir. Bizim çalışmamızda yoğun bakım ünitesine kabul edilme oranı %0.91 iken mortalite oranı %27.87 olarak bulunmuştur. Bu oran diğer ülkelere göre oldukça yüksek bulunmuştur. Bunun nedeninin de hastaların gebelik süresince düzenli takip yaptırmamaları ve 3. basamak hastane olmamız nedeni ile hastalara ait patolojilerin ciddi bir düzeye ulaştıktan veya organ hasarları geliştikten sonra acil şartlarda bize ulaşmalarına bağlı olduğunu düşünmekteyiz. Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniği olarak, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin, en fazla ameliyat ettiği vakalar olan obstetrik vakaların uygun koşullarda genel anestezi gibi klasikleşmiş bir yöntem ile alınabileceği gibi; daha güvenilir olarak kabul edilmekte olan rejyonal anestezi tekniklerine de şans verilmesi gerektiği; yöresel bir faktör olarak da obstetrik hasta grubuna ait yaş yelpazesinin oldukça küçük veya oldukça ileri yaşlarda olabileceği ve yaş gruplarına has problemlerin göz önünde bulundurulmasının gerekli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Each age group (3-16 years, 17-64 years, 65 + years of age) were included in the study all cases of obstetric and jinelolojik. Also the age of the cases of obstetric anesthesia method, surgical diagnosis (pre-eclampsia, eclampsia, cesarean section, placenta previa, ablatio placenta, uterine atony bleeding, HELLP), morbidity and mortality status were examined in terms of whether the patient in intensive care after surgery. Department of Obstetrics and Gynecology, 6643 patients had been operated by the number of cases in the age group 3-16 43 (0.65%), the number of cases in the age group 17 to 64 6513 (98.04%), the number of cases in the age group of 65 and over 87 (31.1%), respectively. 6,385 cases accounts for general anesthesia, 258 (3.88%) of the patients regional (epidural or spinal) anesthesia was used. Department of Obstetrics and Gynecology, patients who had undergone surgery were divided into obstetric and gynecological operations. 6643 5153'ü obstetric patients (77.57%), 1490'ı gynecological (22:43%) have been operated reasons. A total of 43 patients in the age group 3-16 and 19 obstetric and 24 gynecological reasons have been operated on. 5134'ü 17-64 age group, 6513 cases of obstetric, gynecological reasons 1379'u, 65 + age group, 87 patients have been operated on all gynecological reasons. The first 5,153 people who underwent cesarean section 3545'i Obstetrics, 1608, was as a previous cesarean. Obstetric patients who were operated reasons (5153, 77.57%) were evaluated in terms of indications for cesarean section in 2591 (39%) percent of fetal distress, 806 (12.13%) were eclemsia-preeclampsia, 280 (21.4%) were placental abruption, 1476 ( 22.22%) of them were previous cesarean. 35 years and over 1422 (21:41%), obstetric patients, 742 (17.11%) of fetal distress, 334 (5.03%) were eclampsia / preeclampsia / HELLP, 108 (1.63%) percent of placental abruption, 238 (3.58%) 'I have been operated with the diagnosis of previous cesarean. Department of Obstetrics and Gynecology, 6643 patients were operated by the post-operative conditions were evaluated 6,582 of these patients (99.08%) were sent to awaken the service, 61 (0.92%) were in intensive care units. Intensive care unit patients, 44 (0.66%) of them have been cured and discharged, ovarian cancer, endometrial cancer), 17 (0.25%) died in the intensive care unit have been. The maternal mortality rate was found to be 24.59%. The reason for the higher this ratio is high in our country, and especially in our region depends on the fertility rate. The age of 14, 15 and 16 years of age have the cases show that the very low age of marriage in our region. In our study, intensive care unit admission rate of 0.91% while the mortality rate was found to be 27.87%. This rate was relatively high compared to other countries. The reason for this yaptırmamaları regular follow-up during pregnancy and 3 of the patients because of the fact that the hospital care of patients reached a level of serious pathologies or organ damage due to reach us think that after the development of emergency conditions. Anesthesiology and Reanimation Clinic, the Clinic of Obstetrics and Gynecology, obstetrics cases are cases in which the most favorable conditions the surgery under general anesthesia can be obtained by a method such as classical, which are considered to be more reliable techniques of regional anesthesia should be given the chance, as a factor in regional age range of the obstetric group of patients may be very small or very advanced age, and we think it is necessary to consider not only the problems specific age groups.