Bor kaplı hafif agregalı betonların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigation of the physical and chemical properties of boron-coated ligthweigth aggregate concrete
- Tez No: 307646
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİT OYMAEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bor ve pomza madenleri farklı endüstriyel alanlarda kullanılabilmektedir. Türkiye dünya bor rezervinin %72?sine, pomza rezervinin ise %45?ine sahiptir. Bu çalışmada, kolemanitin çimento ile belirli oranlarda (%0, %7.5, %12.5, %17.5) ikame edilmesiyle elde edilen karışımın pomza yüzeyine kaplanması söz konusudur. Üzeri kaplı olan hafif agregalar üzerinde ve söz konusu agregalarla üretilen betonlar üzerinde bir dizi deneysel çalışmalar yapılmıştır. Agrega deneylerinden olmak üzere, özgül ağırlık, gevşek birim ağırlık, su emme, agrega darbe katsayısı, agrega kırılma katsayısını bulma ve ince kesit analizi gibi çalışmalar yapılmıştır. Beton deneylerinde ise, kuru birim ağırlık, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, su emme, kılcal su emme, aşınma, ultrases geçiş hızı, basınç altında su işleme derinliği, hızlı klorür geçirimliliği, sülfatlara dayanım gibi deneylerle SEM (scanning electron microscope) analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; pomza agregaların kaplanmasıyla agregada basınç dayanımının arttığı, su emmenin %50 azaldığı ve bu agregalarla üretilen beton numunelerinde basınç dayanımlarının artarak ultrases geçiş hızına, basınç altında su işleme derinliğine, sülfat dayanımına, hızlı klor geçirimliliğine olumlu katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Genel olarak %12.5 oranında kolemanitli çimentolarla kaplı agregalarla üretilen beton numunelerinin basınçlı su geçirimliliği ile hızlı klorür geçirimliliği azalırken; basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve sülfat dayanımının arttığı belirlenmiştir. Böylece kolemanitli çimentolarla kaplı hafif agregalı betonların yapılarda taşıyıcı özel hafif beton olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron and pumice mines are used in different industrial areas. Turkey has the 72 % of the earth?s boron reserves and 45 % of pumice reserves. In this study, the mixture of colemanite and cement at specific proportions (0%, 7.5%, 12.5%, 17.5%) are covered onto pumice surface. A series of experimental studies are made on covered light aggregates and the concretes generated with them. Specific weight, bulk density, water absorption, aggregate blow coefficient, aggregate refraction coefficient and thin section analyses are made on these aggregates. Dry unit weight, compression strength, tensile splitting strength, water absorption rate, capillary absorption, abrasion, ultrasonic pulse velocity, depth of penetration of water under pressure, fast chloride permeability, sulphate strength test and SEM analyses are implemented on the generated light concrete samples are on concrete experiments. Accordingly, after the covering of pumice aggregates, it has been concluded that compressive strength of the aggregates increases, water absorption decreases by 50% and by increasing the compression strength of the concrete samples generated with these aggregates has been defined to have positive contributions to ultra sound transmission rate, depth of penetration of water under pressure, sulphate resistance and fast chloride permeability. In general, of the concrete samples generated with the aggregates covered with 12.5% colemarited cements; compressive water permeability and fast chloride permeability decreases while compressive strength, splitting tensile strength and sulphate resistance increases. Thus, it has been defined that light aggregated concretes covered with colemarited cements could be used as supporting special light concrete.