Üç faz kaydırma metodu temelli yapılandırılmış ışık sistemi
Three phase shifting method-based structured light system
- Tez No: 307647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapılandırılmış ışık tekniği nesnelerin 3D modellemesini gerçekleştirmede en güvenilir temassız ölçüm yöntemlerinden birisidir. Bu teknikte kalibre edilmiş kamera-projeksiyon çifti ve bilgisayar kullanılmaktadır. Projeksiyon, sahneye belirli kodlama yöntemleri aracılığı ile kodlanmış desenleri yansıtmaktadır. Ardından kamera aracılığı ile bu desenlerin fotoğrafları alınmaktadır. Yansıtılan ve kameradan alınan desenler arasındaki ilişki yorumlanarak 3D derinlik bilgisine ulaşılmaktadır. Yapılandırılmış ışık sisteminde kullanılan kodlama yöntemi, ortam aydınlatması, kullanılan cihazların konfigrasyon ve konumları elde edilecek 3D görüntünün kalitesini yakından etkilemektedir. 3D modelleme sisteminin gerçek dünyaya en yakın şekilde ölçüm yapabilmesi için tüm bu parametrelerin kalibre edilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında 3D modelleme yöntemleri ve kullanım alanları incelenmiş, 3D ölçüm için kullanılan yapılandırılmış ışık tekniklerinden üç faz kaydırma algoritmasına dayalı bir 3D ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen sistemin hassasiyetini yükseltmek amacıyla sistemin kalibrasyonuna yönelik bir yöntem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Structured light technique is one of the most reliable noncontact methods for realizing 3D modeling of object. In this technique, a pair of calibrated camera-projector and a computer is used. Projector is used for reflecting the structured light patterns which is coded by particular methods. Then, the photographs of these patterns are taken by the camera. 3D depth information is obtained by evaluating the relationship between the patterns which are reflected and taken from the camera. The encoding method used for structured light system, ambient lighting, the positions and configuration of the used devices directly affects the quality of 3D image which will be obtained. All these parameters must be calibrated in order to make a measurement that is closest to the real world by using the 3D modeling system. In this thesis study, 3D modeling methods and its fields of usage has been investigated and 3D measurement system based on three phase shifting algorithm of which is a kind of structured-light-technique being used for 3D measurement has been developed. In addition, a method for system calibration is also suggested in order to increase the sensitivity of the developed system.