Ağ anahtarlarında OpenFlow protokolü ve pox denetleyicisi kullanımı
OpenFlow protocol and use of pox controller on network swtiches
- Tez No: 307657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda bulunan OpenFlow etkin HP ağ anahtarları kullanılarak, OpenFlow protokolü üzerinde, D-ITG açık kaynak kodlu programıyla birlikte bir araştırma çalışması yapılmıştır. Bu çalışmayla, OpenFlow protokolünün bir controller vasıtasıyla ve controller olmadan performansları ölçülmüş, bahsi geçen POX denetleyicisi (controller) ile ilerde, OpenFlow protokolüne bir katkı yapılıp yapılamayacağı tartışılmak istenmiştir.Çalışma esnasında 64, 128, 265, 512, 1024, 2048 byte'lık veri paketleri ile 8'er saatlik ağ trafiği oluşturulmuş ve bu çalışma sonucunda elde edilen veriler GNU PLOT programıyla görsel hale getirilerek, OpenFlow protokolü ile ilgili bir sonuç çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a research has been done on OpenFlow protocol with the open-source D-ITG software by using the Open Flow enabled HP network switch available in Istanbul Technical University, Directorate of Information Technologies.In this study, the performance of OpenFlow protocol with a controller and without a controller has been measured and it has been intended to be discussed whether a contribution could be made to the OpenFlow protocol with the previously mentioned POX controller.In the research, an eight-hour network traffic has been generated with 64, 128, 256, 512, 1024, 2048 bytes data packets and a conclusion concerning the OpenFlow protocol has been tried to be acquired through visualizing the obtained data by using GNU PLOT software.