Camponotus aethiops ve Formica cunicularia türlerinin besin kaynaklarının tespiti, günlük aktivite ritimleri ve bunu etkileyen abiyotik faktörler
Determination of food sources, daily activity rhytms and the effect of abiotic factors on the rhytms in two ant species Camponotus aethiops and Formica cunicularia
- Tez No: 307661
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAMLITEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Camponotus aethiops ve Formica cunicularia türü karınca işçilerinin doğal ortamlarındaki günlük aktivasyon ritimlerinin belirlenmesi, bu aktivasyona etki edebilecek abiyotik faktörler ile aktivasyon ritmi arasındaki olası ilişkilerin tespit edilmesi ve bu iki türün beslenme ekolojilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç ile Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bahçesinde bulunan iki farklı yuvada Mayıs 2012 - Eylül 2012 arasını kapsayan 5 aylık dönemde gözlemler yapılarak karıncalara ait aktivasyon verileri elde edilmiştir. Abiyotik faktörlerden zemin sıcaklığı, hava sıcaklığı, yuva sıcaklığı, hava nemi, aydınlanma şiddeti, atmosferik basınç, havanın genel durumu, toprağın genel durumu ve rüzgâr şiddeti gibi farklı parametreler her iki tür için de ayrı ayrı ölçülerek kaydedilmiştir. Günün faklı zamanlarında beslenen bu iki karınca türünün yuvadan ayrılıp besin arayan işçilerin tercih ettikleri besin kaynakları tespiti ve bu kaynaklar arasında bir faklılık olup olmadığı, buna ek olarak beslenme alanlarının yuvadan uzaklıkları da saptanarak beslenme ekolojileri hakkında veriler toplanmıştır.Sonuçlar, her iki türün aktivasyonlarının birincil olarak havanın aydınlanma şiddeti ile belirlendiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, çalışma periyodu olan Mayıs - Eylül ayları arasında havanın nemi, hava sıcaklığı, atmosferik basınç ve rüzgâr şiddeti gibi parametrelerin aktivasyon ritimleri üzerine önemli bir etkisi olmadığı, yuva ve zemin sıcaklık değerlerinin ise çok düşük oranda aktivasyonu etkileyebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this sudy, the type of ant species Camponotus aethiops and Formica cunicularia determination of natural environments, the activation day workers activation can influence the rhythm of the possible relationships between abiotic factors and the activation to be identified and is intended to be put out to these two species nutrition ecology. With this purpose Trakya University Faculty of Science Department of Biology in the slot in two different covering 5 month period between May 2012 September 2012, the activation data with observations the ants. Abiotic factors, soil temperature, air temperature, atmospheric pressure, humidity, illuminance of air, general state of the soil and the overall condition of the air, wind intensity, as well as other parameters measured separately for each of the two species has been recorded. Fed at different times of day are looking for workers from these two ant species and their preffered food sources of nutrients and whether it is a difference between these resources, in addition to diet and nutrition from distances of the collected data about ecology.The results of both species activation is determined with the air illuminance Besides that, working period of May ? September the air humidiy, air temperature, atmospheric pressure and wind intensity does not have a significant impact on the activation parameters, such as slots and ground temperature may affect the very low rate of activation.