Mevcut Edirne hamamları ve zen İbrahim paşa hamamı restorasyonu üzerine bir araştırma
A research on the existing Edirne Turkish baths and the restoration of zen İbrahim paşa bath
- Tez No: 307664
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bir dönem Osmanlı sosyal yaşantısında önemli bir rolü olan, günümüzde ise yıkılmaya yüz tutmuş mevcut Edirne hamamlarının derlenmiş katalog çalışmasından ve bu hamamlar içerisinden seçilen bir mahalle hamamı olan Zen İbrahim Paşa Hamamı mevcut değerlendirmesini ve koruma çalışmalarını içeren bu tez, beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışmamın amacı, kapsamı ve metodu belirtilmiştir. İkinci bölümde, hamam tanımı yapılmış ve hamamların tarihsel gelişimine kısaca değinilmiştir. Türklerde hamam mimarisinin gelişimine ve mimari özelliklerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, Edirne kentinin konumu ve kentin tarih içerisindeki değişiminden özetle bahsettikten sonra, Edirne hamamlarının tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Günümüzde mevcut olmayan, yok olmuş veya az bilinen hamamlar (30 adet) liste halinde verilmiştir. Mevcut hamamların (14 adet) tespit edilip derlenerek, katalog halinde sunulan çalışma içeriğinde, her bir hamama ait kısa tarihçe, plan krokisi, kent içi konumu gösteren hava fotoğrafı, plan tanımı ve yerinde çekilen fotoğraflar yer almaktadır.Dördüncü bölümde, mevcut hamamlar içerisinden, küçük bir mahalle hamamı olması sebebiyle araştırmacıların ilgisini çekmemiş olan Zen İbrahim Paşa Hamamı seçilerek, yazılı tanımı yapılmıştır. Yapının kısa tarihçesi, çevresel özelliklerine yer verildikten sonra mevcut durum analizi yapılmıştır. Kurumlardan edinilen belgelere ve karşılaştırmalı çalışmalara dayanan restitüsyon raporu ve binanın yeniden işlevlendirilmesine yönelik önerileri içeren restorasyon raporu, bölüm kapsamındadır.Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde, tarihi hamam yapılarının, tekrar sosyal yaşantının bir parçası olabilmesi ve kültürel devamlılığın sağlanması için yeniden işlevlendirmenin gerekliliği vurgulanmıştır.Ekler kısmında ise, dördüncü bölümde rölöve, restitüsyon ve restorasyon raporları verilen İbrahim Paşa Hamamı?na ait rölöve, restitüsyon ve restorasyon önerisi çizimleri, fotoğraf albümü ve kurumlardan elde edilen belgeler yer almaktadır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe thesis which includes the catalogue compilation of existing Edirne Public Baths that once had an important role in the Ottoman social life while today are almost ruined, and the conservation works and existing evaluation of the Zen Ibrahim Paşa Bath, which is a choosen district bath among these baths, consists of five chapters:In the first chapter, the aim, content and method of the study is stated. In the second chapter, the definition of public bath is made and the historical evolution of public baths is briefly mentioned. The development of the architecture of Turkish bathsand the architectural characteristics of them are included.In the third chapter, after the position of Edirne city and the city development through history is mentioned, the historical evolution of Edirne public baths is handled.Public baths which are non-existent, perished or not much well known (30 in number) are listed. In the study content,which is presented as a compiled catalogue of existing baths (14 in number), a brief historical account of every single bath, a plan sketch,bird?s eye view photography that shows the position in the city, plan description and onsite photographs take place.In the fourth chapter, Zen Ibrahim Paşa Bath, which has drawn little attention of researchers because of being a district bath is picked out and defined in written form.After giving place to the brief historical account and environmental features of the building, the current status analysis is carried out. The restoration report which depends on the documents obtained from institutions and on comparative studies as well as with the restoration report which includes the suggestions for the adaptive re-use of the building are in the chapter content.In the fifth chapter, the conclusion part, the necessity of the refunctionalization of the historical public bath structures in order to be a part of social life again and provide the cultural permanence is emphasized.In the supplementary part, the current building survey, suggesting restitution and restoration drawings, photograph album and documents obtained from institutions belonging to Ibrahim Paşa Bath of which the building survey, restitution and restoration reports are given in the fourth chapter are attached