BCC metallerin ebada bağlı arayüzey enerjilerinin incelenmesi
The interface energies of BCC metals in terms of size
  1. Tez No: 307663
  2. Yazar: FAHRİ KAYIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tezde BCC kristal yapısındaki sistemlerden Mo, Nb, Ta ve W metallerinin arayüzey enerjileri ve bunların boyuta bağlılığı incelenmiştir. BCC metallerinin nanoboyutta arayüzey enerjilerinin teorik modellemeler ile hesaplanması bu sistemlerin ölçülebilen deneysel sonuçlarının dışında bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.Tezde, BCC metallerinden Mo.Nb, Ta ve W için bulk katı sıvı arayüzeyi ile çekirdek sıvı arayüzey enerjileri , bulk katı buhar arayüzey enerjileri ile bulk sıvı buhar enerjileri Miedeema ve den Broeder, Granasy-Tezge yaklaşımları ile Klasik Çekirdek Teorileri kullanılarak hesaplanmıştır. Katı faz ve bir sıvı veya buhar fazı ayıran geçiş bölgesi sadece birkaç atom tabaka olduğu nano boyutta boyuta bağlı enerji değişimlerin önemi göz önünde bulundurularak. Kirkwood ve Buff arayüz olayları için istatistik mekaniğe dayalı geliştirdikleri teori ile boyuta bağlı katı sıvı arayüz enerjileri, boyuta bağlı katı buhar enerjileri ve sıvı buhar enerjileri hesaplanmıştır.3d grubundaki Mo ve Nb arayüz enerjileri ve 4d grubundaki Ta ve W ait arayüz enerjileri birbiriyle karşılaştırılmıştır sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis interface energies of Mo, Nb, Ta and W metals? in BCC crystal structure and size dependence of these have been examined. The fact that interface energies of BCC metals in nanosize are calculated with using the theoretical models contributes significantly in determining some physical characteristics of these systems in addition to empirical results, which can be measured.In the thesis for Mo, Nb, Ta and W of BCC metals; bulk solid-liquid interface, nucleus liquid interface energies, bulk solid-vapour interface and bulk liquid-vapour interface energies have been calculated by using Classical Nucleus Theories with Miedeema and den Broeder, Granasy-Tezge methods of approach. Transition zone spliting solid, liquid or vapour phases in nanosize which consists of only a few atom layers, by taking into consideration of importance of size dependent energy changes. Size dependent of solid-liquid, solid-vapour and liquid-vapour interface energies have been calculated with Kirkwood and Buff?s theory which has been developed basing on statistical mechanics for interface event.Mo and Nb interface energies in 3d group and Ta and W interface energies in 4d group have been compared each other, results have been examined.