Toprak alkali tellürlerin atomlararası potansiyelleri
Interatomic potentials for alkaline earth tellurides
- Tez No: 307665
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tezde, Born-Mayer (BM) tipindeki atomlararası etkileşme potansiyelleri CaTe, BaTe, SrTe toprak alkali tellür sistemleri için modellenerek; incelenen sistemlerin bulk Moleküler Dinamik (MD) simülasyon çalışmalarında kullanılabilen, atomlararası çiftler potansiyeli parametrize elde edilmiştir. Bu amaçla; literatürde B1 kristal yapılı toprak alkali tellür sistemlerindeki atomlararası etkileşmeleri tanımlayan iki farklı BM tipi model potansiyeli ile çalışılmıştır.CaTe,SrTe ve BaTe sistemleri için modellenen BM tipi potansiyellerden biri seçilerek; MD simülasyon yöntemi ile hacimsel (Bulk) CaTe, SrTe ve BaTe sistemlerinin B1 yapısının optimizasyonunu sağlayan, atomlararası çiftler potansiyeline parametrize edilmiştir. MD simülasyon hesaplamalarında sabit parçacık sayısı, basınç ve sıcaklıklı (NPT) topluluğu kullanılarak; ilk olarak yapı optimizasyonu ile; incelenen sistemlerin örgü sabiti, bulk modülü, elastik sabitleri; bağlanma enerjileri; elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Birch-Murnaghan hal denklemi kullanılarak elde edilenler ve deneysel değerler ile karşılaştırılmıştır.Hacimsel CaTe, BaTe, SrTe toprak alkali tellürlerin erime süreci boyunca yapısal, atomik-dinamik ve termodinamik özelliklerindeki değişim; parametrize edilen atomlararası etkileşme potansiyeli ve NPT-MD hesaplamaları kullanılarak ayrıntılı olarak incelenmiştir. CaTe, SrTe ve BaTe sistemlerinin erime noktaları, enerji-hacim, enerji-sıcaklık, ısı sığası-sıcaklık, lindemann erime kriteri, toplam radyal dağılım fonksiyonları, kullanılarak belirlenmiştir. Hesaplanan erime noktalarının literatürdeki sonuçlar ile uyumlu olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
n this thesis, Born-Mayer (BM) type interatomic interaction potentials aremodelled for bulk CaTe, SrTe, BaTe alkaline earth tellurides systems and interatomicpair potential which is more appliciable for Molecular Dynamics (MD) simulations is parameterized for the examined systems.For this purpose, it has been studied with two different BM-type interatomicmodel potentials in literature which determine the interatomic interactions for alkaline earth tellurides in B1 crystal structure. Interatomic pair potential the allowing optimization of the B1 structure of bulk CaTe, SrTe , BaTe systems with the MD simulation method has been parameterized by choosing one of the BM type potentials modelled for CaTe, SrTe and BaTe systems. The structural properties; lattice constant, bulk modulus, elastic constants, binding energies of the examined systems are obtained with using a fixed number of particles, pressure and temperature (NPT) ensemble in the MD simulation calculations. The results are compared with the experimental data and those obtained from Birch Murnaghan equation of state. The structural, atomic-dynamic, thermodynamic properties and some physical properties of bulk CaTe, SrTe, BaTe systems during their melting processes are discussed in detail using the parameterized interatomic interaction potential and the NPT-MD calculations. Melting points of bulk materials were determined using properties of structural pair distribution functions coloric curves such as energy-volume, energy-temperature, heat capacity-temperature and Lindemann?s melting criterion. The calculated melting points is found to be compatible with literature results