Edirne'deki Osmanlı Dönemi hamamları
Ottoman baths in Edirne
  1. Tez No: 342255
  2. Yazar: ADEM YILANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Osmanlı Devleti'nin uzun bir dönem başkentliğini yapmış olan Edirne, erken, klasik ve geç dönem yapıları hazırlık ve gelişim süreci içerisinde, simgesel kent statüsüne sahip olduğunu anıtsal mimarileriyle kanıtlamaktadır. Şehir Anadolu kökenli özgün kompozisyon anlayışını birleştiren sanat ortamının önemli örneklerini vermektedir. Bu yapılar arasında hamam mimarisinin yeri oldukça fazladır.Çalışmamızın ilk aşamasında, ana başlığı oluşturan hamam yapılarının mimari gelişim süreci hakkında bilgiler verilerek Osmanlı hamamlarına giriş yapılmıştır. Bu düzende devam eden araştırmamız, Edirne merkezinde yer alan hamamlar esas alınarak katalog bölümü oluşturulmuştur. Katalog kısmı günümüzde mevcut olan ve mevcut olmayan hamamlar şeklinde iki bölüme ayrılarak aktarılan verilerin kolay anlaşılması sağlanmıştır. Yapılar incelenirken tarihi, mimarı, yaptıranı, varsa vakfiyesi, onarımları, genel özellikleri ve mimari fonksiyonları üzerinde durularak ayrıntılı bir çalışma yapılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise incelenen yapıların plan tipleri, malzemesi, yapı elemanları, aydınlatma düzenleri ve süsleme elemanları hakkında değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca çalışma fotoğraf ve çizimlerle desteklenerek somut bilgilere ulaşılması amaçlanmıştır.Sonuç olarak Edirne kent merkezindeki yer alan hamam örnekleri bize Anadolu içerisinde ve Anadolu dışındaki hamam kültürünü, mimari özelliklerini ortaya çıkartıp ayırt edebilme imkanı vermektedir.Anahtar Kelimeler : Osmanlı Mimarisi, Hamamlar, Edirne, Türk Hamamı
Özet (Çeviri)
Edirne was the capital city with a long period of Ottoman Empire, proves that early classical and late structures in the process of the preparation and development, that have the symbolic status of the monumental architecture of the city. Original composition that combines understanding of the City of Anatolian origin provides important examples of the art scene. Turkish Bath architecture among these structures are quite a lot.The first phase of this study, the main title to give information about the development process of the architectural structures that make up the Ottoman baths are introduced. Ongoing research in this scheme, in the center of Edirne on the basis of baths formed part of the catalog. The baths are not available today as part of the current catalog and easy to understand that data has been divided into two sections. Historic structures are examined, the architect, that who did it, if any, endowment, repairs, general characteristics and tried to make a detailed study with emphasis on architectural functions. In the last section surveyed plan types of structures, equipment, building components, lighting organization and decorative elements were made about the assessment. Also work is supported by photographs and drawings is intended to achieve concrete information.As a result Edirne provides us the examples of Turkish Bath which is placed in the city center, bath culture within and outside of Anatolia and then uncovered architectural features and possibility to diffetentiate.Key words : Ottoman Architecture, Baths, Edirne, Turkish Bath