Altın cevherinin biyooksidasyonunda mutasyona uğratılmış bakterinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of bacteria mutated by ultraviolet irridiation on biooxidation of gold ores
- Tez No: 307687
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada; altın cevheri Koza Altın İşletmeleri Ovacık Madeninden temin edilmiştir. Biyooksidasyon deneylerinde, farklı katı oranlarında hazırlanan altın numuneleri demir içeren ve içermeyen besiyerlere eklenmiş ve ultraviole ışınlar ile mutasyona uğramış bakteri kültürleri kullanılmıştır. Biyooksidasyon deneylerinde saf mezofilik bakteri kültürü (Acidithiobacillus ferrooxidans) altın cevherinin oksitlenmesinde kullanılmıştır. Bu testlerde demir çözünme verimleri belirlenmiştir. Düşük katı oranlarında mezofilik bakteri kültürlerinin daha iyi oksidasyon performansı gösterdiği gözlenmiştir. Demirli sıvı besiyerinde gerçekleşen biyooksidasyonda ise demirsiz sıvı besiyerinde yapılana göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. FeTSB katı besiyerinde 10 dk pozitif mutasyona uğramış bakteri kültürünün %1 katı oranında demir içerikli sıvı besiyerin de Fe çözünme verimi %99,17?dir.
Özet (Çeviri)
In this study, gold sample was obtained from Koza Gold Operation Company Ovacik Mine. In the biooxidation experiments, samples prepared in different solid ratios were poured into the medium containing iron and without iron and bacteria mutated by ultraviolet irradiation was used. Also, a pure mesophilic bacterium (Acidithiobacillus ferrooxidans) was used in order to oxidation of the gold ore. In these tests, dissolution of iron recovery was determined. It was observed that oxidation performance of mesophilic bacteria was better at the lower pulp densities. The results of the biooxidation tests conducted in the medium containing iron were better than that of the biooxidation tests which did not contain iron in the solution. Better results were obtained, when a pure bacteria mutated by ultraviolet irradiation used in the biooxidation tests. The best experimental results were determined as 10 minutes for ultraviolet radiation time, 1% for solid and dissolution recovery of the iron in the solution containing iron was calculated as 99.17 % in the FeTSB solid medium.