Kokoya altın cevherinin değerlendirme olanaklarının araştırılması
Investigation of evaluation possibilities of Kokoya gold ore
  1. Tez No: 478481
  2. Yazar: SERHAN UMURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kokoya altın cevherinin siyanür liçi ile üretiminde öğütme işlemlerinin etkisini baz alan bu çalışmada, cevher yapısı araştıldıktan sonra cevhere en uygun üretim yöntemi belirlenlenmiştir. Cevher karakteristiğinin belirlenmesi amacı ile mineralojik analizlerin yanı sıra diagnostik liç testleri de yapılmıştır. Cevherin gravite yöntemi ile kazanıma uygun olup olmadığını tespit edebilmek için yapılan ağır ortam testlerinde olumlu sonuç alınmıştır. Gravite kazanımı ve siyanür liçi kombinasyonuyla oluşturulan yöntemde tane boyunun etkisinin araştırılması için, cevher farklı boylara öğütülerek testler tamamlanmıştır. İnce tane boylarında hem gravite hem de siyanür liçi verimleri artmıştır. Serbest altın içeriği nedeni ile iri boyda yapılan gravite testlerinde başarılı sonuçlar alınsa da siyanürleme aşamasında belirlenen sürede iri tane altın çözünememiştir. Çalışmalar sonucunda liç işlemi için cevherin optimum %80 -75µm olarak öğütülmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study which based on to effects of grinding process on cyanide leach of Kokoya gold ore, the optimal production method was identified after investigation of the ore structure. Diagnostic leach tests were performed as well as mineralogical analyses to dtermine the ore character. Heavy medium seperation tests which were performed to establish that if the ore was applicabile for recovering with gravity, showed positive results. Tests were continued by grinding the ore in different grain sizes to examine the effect of grain size for the method which was created with the combination of gravity seperation and cyanide leaching. Both the gravity seperation recoveries and the cyanide leaching recoveries increased with fine grain sizes. Even positive results were obtained for graivty seperation tests which done with coarse grain sizes containing free gold particles, coarse gold particles did not dissolve at a particular time for cyanide leaching. As the result of tests, it was confirmed that the ore should be ground to 80% -75 µm which was optimum grinding size.