Erdemli kıyısındaki yapılaşmanın peyzaj paterni üzerindeki etkileri
Impacts of built-up development on landscape pattern along the coast of Erdemli
- Tez No: 307702
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mersin İli, Erdemli İlçesi kıyı şeridinde ağırlıklı olarak ikinci konut yapılaşmasından kaynaklanan kısa dönemli değişimlerin peyzaj üzerindeki etkilerinin peyzaj patern metrikleri yardımı ile analiz edilmesidir. Bu amaçla yüksek yer çözünürlüğüne sahip 2003 ve 2010 yıllarına ait IKONOS ve QuickBird verileri sınıflanarak çapraz karşılaştırmalar yapılmış ve değişimler sayısal olarak analiz edilmiştir. Uydu görüntülerinin sınıflanmasından elde edilen raster haritalar kullanılarak kompozisyon ve konfigürasyon metrikleri sınıf ve peyzaj düzeyinde hesaplanmış ve peyzaj strüktüründeki değişimler ortaya konmuştur. İnsan-çevre etkileşimini gösteren metrik hesaplarının yorumlanmasından elde edilen bilginin ülkesel ve bölgesel ölçeklerde kaynak planlamasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze short term changes primarily resulting from built-up development on the coastal zone of Erdemli Town of Mersin Province (Turkey) using landscape pattern metrics. Fort his purpose, IKONOS and Quickbird images were classified and the changes were quantitatively analyzed using cross-tabulation of classification results. Changes in landscape structure were assessed using calculated values of composition and configuration metrics that were based on the raster classification results. The information derived from the results of this study is expected to contribute regional and state-level efforts of environmental planning.