Design and simulation of thyristor switching system for reactive power control and motor power efficiency control
Reaktif güç kontrolü ve motor enerji verimliliği kontrolü için tristör anahtarlama sistemi tasarımı ve simülasyonu
- Tez No: 307703
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde artan enerji tüketiminin büyük çoğunluğuna sürekli olarak büyüyen ve gelişen endüstriyel kuruluşlar sahiptir. Endüstride kullanılan enerjinin büyük bir kısmı ise elektrik motorları tarafından tüketilmektedir. Bu nedenle de elektrik motorları üzerine yapılacak bir verimlilik çalışması sonucunda enerji tüketim değerlerinde büyük düşüşler sağlanabilecektir. Bu çalışmada endüstride en çok kullanılan motor tipi olan asenkron motorda verimlilik sağlayabilmek için tasarlanmış olan yeni bir motor sürücüsunulmuştur. Sürücü PSCAD/EMTDC programı kullanılarak modellenmiştir. Tasarlanan sürücü düşük yüklerde çalışan motorlarda enerji verimliliği sağlamaktadır. Önerilen metot var olan metotlara göre üstün bir performans sağlamaktadır. Tezin amacı 7,5 kW'lık bir asenkron motorda enerji verimliliği sağlayacak bir motor sürücüsü tasarlamak ve simülasyonunu yapmaktır. Önerilen motor sürücüsünün performansı ve sağladığı verimlilik değerleri PSCAD programında farklı simülasyon çalışmalarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the majority of the increasing energy consumption is consumed by industrial organizations that are constantly growing and evolving. A large part of the energy used in industry is consumed by electric motors. As a result of work to be done on the efficiency of electric motors, large declines in energy consumption values can be established. In this study, a new motor drive which is designed to provide efficiency in asynchronous motor that is the most commonly used industry is presented. The driver is modeled in PSCAD/EMTDC. Designed driver provides energy-efficiency in motors which operating at lightly loads. The proposed methods provide superior performance compared to conventional methods. The aim of the thesis is that design and simulation a motor drive which provide energy efficiency in 7.5 kW induction motor. The performance and provided efficiency values of the proposed motor driver are investigated with different simulation studies by PSCAD program.