Na katkılı BSCCO süperiletkeninin aktivasyon enerjisine sinterleme sıcaklığı etkisinin araştırılması
The effect of sintering temperature on the activation energy of the sodium substituted BSCCO superconductor
  1. Tez No: 307701
  2. Yazar: MEHMET GÜRSUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, polimer metodu ile üretilen BSCCO süperiletken sistemine yapılan sodyum katkısının, bu sistemin aktivasyon enerjisine etkisini incelemektir. Birinci kısımda süperiletkenlerin yapısı ve fiziksel özellikleri ile ilgili bazı teorik bilgiler, diğer kısımlarda ise hazırlanan örneklerin yapısal, elektriksel ve magnetodirenç gibi fiziksel özellikleri verilmiştir. 850oC, 860oC ve 870oC gibi üç farklı sinterleme sıcaklığında hazırlanmış olan BSCCO süperiletkenlerin XRD, SEM, EDX ve R-T analizleri yapılarak sonuçlar TAFF modeli ile yorumlandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the investigation of sodium substitution effects on the activation energy of BSCCO superconductors which are prepared by polymer method. In the first section, the physical properties of superconductors and some theoretical knowledge have been introduced. In the other sections, the structural, electrical and magnetoresistivity properties of the prepared samples have been presented. XRD, SEM, EDX, and R-T analyses of BSCCO samples which were sintered at 850oC, 860oC, and 870oC have been studied and the results have been interpreted by TAFF model.